| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna exact obsesia pentru. o alta persoana?

6 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Obsesia este o tulburare psihica, care poate fi tratata de catre un psiholog, nu este deloc un comportament normal...

| lola a răspuns:

Cred ca dependenta de cineva...

| zuzumic a răspuns:

O diee fixa ca acea persoa e persoan de care ai nevoie... ( mentionez ca vorbesc prin gura obsedatului, nu sunt obsedata dar asta am observat eu ca se intampla atunci cand o persoana e obsedata de alta ) un sentiment care te face sa crezi ca oricare alta persoana in afara de cea de care esti obsedat e mai inferioara... si ca nimic nu se compara cu persoana pentru care u fara sa realizezi ai facut o bosesie...( obsedati sunt niste pesroane periculoase,,, am avut deaface cu cativa :S cred ca am magnet la asa ceva crying rolling on the floor )

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hmm. multi cred ca ar compara obsesia cu dragostea. cand iubesti devii legat de acel om. dar eu nu sunt de aceeasi parere. Poate ca obsesia e o boala. obsesia apare atunci cand, pr si simplu devii dependent de omul acela si faci anumite chestii anormale pntr a-l tine aproape. Gelozia poate devenii o obsesiahee hee dar deja mergem in alta sfera. Drept preocupare chinuitoare o numeste dex-ul, ca fiind obsesia. Esti obsedata de cineva? big grin eu cred ca nu e asa grav, nimeni nu e obsedat de nimeni! Este doar o simpla iluzie, o dorinta iesita din comun, ce sigur o poti scapa, solutia singura o gasesti!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Obsesia pentru o persoana duce la :
-Abuzul usor fata de tine din partea celeilalte persoane(in anumite cazuri)
-Tulburari psihice
-Depresii
-Certuri familiale
-Certuri cu prietenii
-Imbolnaviri ale organismului

Oricum nu este ceva prea placut, si poate fi vindecat mai bine de persoana in cauza daca vrea o vindecare completa.

Prietenul meu imaginar asa zice big grin