| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna exact obsesia pentru o alta persoana?

3 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Cred ca pentru astfel de intrebari, exista dictionarele clasice, tiparite, sau cele de pe internet! Nu e frumos sa abuzati de timpul si dedicatia altora, de aici, care incearca sa dea raspunsuri din minte, suflet, cultura si experienta de viata, cu astfel de intrebari, care indica lene, comoditate, si superficilalitate! Chiar sa nu stii inca, faptul dovedit, ca, atunci cand cauti un termen in dictionarul clasic, mai inveti alte cateva?! Incearca/ati! - veti avea numai de castigat!

| sylver69 a răspuns:

Iubirea provoaca dependenta

http://codependenta.wordpress.com/tag/obsesie/

| elseva5lei a răspuns:

Tulburare a voinţei care se manifestă prin idei fixe, prin dorinţa irezistibilă de a face un act determinat, bolnavul fiind conştient de caracterul anormal al acţiunilor sale. ♦ Imagine sau idee inadecvată care revine neîncetat în câmpul conştiinţei, stăruitor şi anormal.