| Rares24 a întrebat:

Ce inseamna la adolescentii emo taierea venelor? adica la ce ajuta? sa iti tai venele... ce demonstrezi cu asta poti avea parul lung negru unghii negre fardat negru :-& etc. dar ce rezolvi cu taiatu venelor...cred ca doare worried nu inteleg explicati-mi! funda :-s auch!

18 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Daca tu te gandesti ca 'emo' inseamna neaparat taiatul venelor sau aruncatul de la geam, te inseli :]

| Gstefan a răspuns:

Chestiile acelea le fac doar acei oameni care au nevoie disperata de atentie. Ei se hranesc cu atentie care li se acorda dupa ce s-au taiat singuri.

| ali33 a răspuns (pentru Gstefan):

Dragul meu, sau draga mea, daca ar fi vrut atentie, ar fi tipat la toata lumea ca se taie. Atata timp cat vara poarta bratari pana la umar ca sa nu se vada nu cred ca sunt "atention seekers"

| Gstefan a răspuns (pentru ali33):

Daca tot rascolesti site-ul sa aduci la viata raspunsuri de 1 an vechime, te rog du-te si pe la Ceausescu ca avem nevoie de el.

| facepalmlol a răspuns (pentru Gstefan):

Atentie?! Atentie?! La asta se rezuma TOT?! Cum poti sa gandesti asa!

| Prymey a răspuns (pentru Gstefan):

Noi nu avem nevoie de atentie! De ce crezi ca purtam multe bratari? Ca sa le ascundem. Daca nu sti nu vorbi te rog, pentru ca persoanele asemeni mie, care sunt Emo, se simt jigniti.

| sensibilosu a răspuns:

Incearca sa vezi ce simt

| TootydeCool a răspuns:

Buna. Nici eu nu stiam de ce isi taie venele, dar am aflat pe parcursul vietii. Am cunoscut o fata care este si ea emo. Am aflat ca isi taie venele, am intrebat. o de ce face lucrul asta, iar ea mea raspunsa ca aceste chinuri prin care trece cand se taie, ai mai ia din durerea emotionala sau sufleteasca si o ajuta foarte mult ( este un mijlod de a scapa de stres ). Se taie atunci cand sufera din dragoste, cand se enerveaza pe cinea si alte chestii. Mai exanc cand are DEPRESII.
Sper ca ai inteles. Cand iti tai venele scapi de anumite stari.
Funda?

| SociallyDepressed a răspuns:

Ei isi manifesta durerea prin durere fizica.

| DeniAli14 a răspuns:

laughing Isi taie venele pentru a incerca sa se sinucida sau pur si simplu din placere. Placerea de a vedea stropii de sange care se scurg din vene si le place sa simt durerea intr'un fel tongue Si ai o senzatie ciudata.

| skatergurldenisa a răspuns:

Vai...cata prejudecata! Emo nu inseamna taiat vene sau mai stiu eu ce altceva insinueaza lumea. Stilul acesta se intalneste, in special, la persoane care se simt neintelese sau subapreciate. Iar faza cu taiatul venelor...nu doar cei emo fac asta sa stii.

| rZv995 a răspuns:

Chestia asta numita "EMO" mie mi se pare o mare prostie sa iti tai venele parul lung si negru sau alt culori!
Dupa parerea mea este o PROSTIE!

| Rares24 explică:

Hey scuze nu mi-am dat seama ca mai sunt si tipi emo pe aici! :-s sa vada intrebarea asta :-s Scz :-s

| iulya9902 a răspuns:

Persoanele emo sunt acele persoane care au probleme emotionale.au parul lasat peste ochi fiind ca ei nu vor ca lumea sa le vada fata.nu stiu de ce se machiaza cu negru dar noh...

| roboboady a răspuns:

Nu le fac pentru atenti si ca zic ca nu mai au nimic de pierdut si is "baga p***" in ea viata, au un motiv clar si dureros pentru care fac asta... Sper ca te'am lamurit

| ali33 a răspuns:

Doamne, stiti macar ce e aia emo? rolling on the floor Credeti ca se auto-vatameaza pentru ca le place? Pur si simplu se elibereaza facand asta. Si cei mai multi o fac cei cu probleme de orice fel, depresie (simpla), depresie bipolara, bulimie, tulburari de alimentare etc. Logic ca doare. Dar dupa ce se taie, sunt eliberati si calmi. Prietena mea face asta. happy

| Prymey a răspuns:

Inseamna exteriorizarea problemelor, atunci cand se taiese se simt mai liberi.Si eu sunt emo si atunci cand ma tai,ma simt mai libera, imi exteriorizez durerea.''Emo'' nu inseamna neaparat taiatul, dar este despre cum se gaseste alinarea la durere, iar din cauza oamenilor care isi bat joc de noi, avem tendinte si mai dure.
Sper ca te-am lamurit.

| coldwaves a răspuns:

Ali33 thank you god for existing. Stilul "emo" nu este reprezentat de caracteristicile cu care voi etichetati aceste persoane. Poti sa alegi sa te ranesti singur si sa nu lasi pe nimeni sa vada. NU SUNT ATTENTION SEEKERS si va rog repetati-va asta in minte pentru ca doare atunci cand oamenii cred va faci asta doar pentru ca te plictisesti acasa sau pentru a atrage atentia.