| 愛日本 a întrebat:

☻Ce Inseamna mediocru?☻

Răspuns Câştigător
| lumeamea a răspuns:

Ce inseamna sa fii mediocru? Potrivit DEX-ului, "mediocru" este definit astfel: "Care se afla intre 2 limite extreme, care nu iese din comun, nu se evidentiaza prin nimic. Lipsit de inteligenta, de capacitate ori cultura, de spirit. Fara valoare". A fi mediocru inseamna a nu fi distins, eminent, ilustru, remarcabil, talentat. Acestea sunt antonimele mediocritatii.
Daca mediocrii devin majoritari, in mediul lor, ei paralizeaza activitatea, mentin starea de fapt indiferent daca este productiva sau nu, cred ca nu exista loc de imbunatire si fac parada de mediocritate prezentand-o drept excelenta. Persoanele mediocre simuleaza schimbarea si nu promoveaza inovarea. Cei mediocri care ajung in postura de lider nu impart rezultate cu echipa, si nu promoveaza alti lideri, de teama ca vor fi inlocuiti, nu isi asuma riscuri.

2 răspunsuri:
| LumeaÎnTreiDe a răspuns:

Un om prost

| deea_4470 a răspuns:

Mediocri, -e, adj. 1. Care se află între două limite extreme, mijlociu, potrivit; care nu iese din comun, nu se evidențiază prin nimic, modest, banal. 2. Lipsit de inteligență, de capacitate ori cultură, de spirit; fără valoare. [Pr.: -di-o-] – Din fr.cu capacități intelectuale reduse, fără valoare. (< fr. médiocre, lat. mediocris)
Funda?