| madonica a întrebat:

Ce intelegeti voi prin "frumos"? O persoana frumoasa?

Răspuns Câştigător
| allube a răspuns:

O persoana placuta la chip si cu suflet frumos. Toate persoanele au ceva frumos, rare sunt acelea urate - vorbind de exterior- de restul iti dai seama cand deschide gura. O persoana frumoasa este cea care te ajuta daca ii ceri ajutorul, fara fite si fandoseli, care stie sa asculte, care se respecta pe ea si-i respecta si pe ceilalti, care se poarta cu ceilalti asa cum ar dori ca si ceilalti sa se poarte cu ea...

8 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Personal frumusetea nu-mi spune nimic. Totdeauna pun la indoiala acest lucru pentru ca am cunoscut persoane frumoase de ambele sexe, iar in momentul cand deschideau gura iti venea sa o iei la sanatoasa, nu cultura nu nimic, doar frumusete...

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Am citit recent intr-o carte de estetica ca asupra frumusetii si canoanelor ei sunt foarte multe pareri - numai asupra urateniei ar fi toti de acord.
Frumusetea a fost definita intai de grecii antici, dar a fost perceputa (referitor la persoane) in fiecare epoca alfel. De la femeile rubiconde... la cele foarte subtiri perceptia asupra frumusetii s-a schimbat mereu. La inceputurile filmului mut figurile feminine aveau forma de inima si formatul gurii mic. Acum le percepem ca frumoase spre exemplu pe Julia Roberts - care nu are tocmai o figura proportionala si are gura putin mai mare... Concluzia mea este ca frumusetea sta in ochii celui care priveste. Oricum avand in vedere faptul ca frumusetea se spune ca vine din interior - probabil ca conteaza mai mult lumina si bunatatea care se revarsa din priviri, atitudinea si compasiunea (asta pe langa un corp proportional).

| Nastia a răspuns:

Frumos pentru mine inseamna:o pers frumoasa, o lucrare frumoasa, o personalitate puternica si invingatoare, tot c e bun si pur p lumea asta,.happy

| dulshe a răspuns:

O persoana frumoasa mai intai prin interior si dupa in exterior!

| ioanaa a răspuns:

Cuvantul "frumos" este diferit inteles de la persoana la persoana.
Pentru mine, e frumos ceea ce imi place.

| fabiola a răspuns:

O persoana frumoasa este o persoana care are are sufletul frumos, privirea sincera si gandurile curate!

| Timishan a răspuns:

Perceptia propriei frumuseti si a celei exterioare (nu a trupului, ci a ce vedem dincolo de noi insine, la celelalte persoane, pentru ca ramanem in sfera umana), este ceea ce nu ne deranjeaza. Exemplu; Am fost educat sa spun "Te Rog!", si "Multumesc!", dar, am intalnit oameni carora li s-a parut prea mult sa fiu asa, si mi-au spus-o in fata.Eu rog si multumesc exact ca si cand as respira, iar urat este sa-i spui cuiva ca frumoasa crestere (cei 7 ani de-acasa) este prea de tot. tongue Frumos, pentru mine, inseamna sa fii respectuos, sa nu vorbesti pe la spate gratuit (dar in acelasi timp ceea ce spui despre o persoana, sa fi spus deja aceleia), sa vorbesti frumos, sa ajuti daca poti (nu sa ai cum, dar sa minti ca nu se poate), sa-ti indeplinesti sarcinile, sa te tii de cuvant, ...sa nu faci nimic altuia din ce pe tine te-ar deranja.Frumos este sa nu ceri ceea ce nu oferi intai.Frumoasa intrebare!batting eyelashes big grin

| emma07 a răspuns:

Echilibru, armonie