| anonim_4396 a întrebat:

Cum arata pentru voi ceva frumos?
Cum arata o persoana frumoasa? Un obiect frumos?
Cum arata frumosul in general pentru voi?

25 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Emoţionant, înălţător, drag, fascinant...

| Bacemi a răspuns:

Ceva frumos inseamna ceva nedetinut de nimeni.
O persoana frumoasa este o persoana care este sincera cu ea insasi.
Un obiect frumos este unul care lauda golul din jurul sau.
In general frumosul reprezinta pentru mine ideea de simplitate si armonie.

| T0T a răspuns (pentru Bacemi):

Cică ceva frumos e nedeținut de nimeni, asta pare ceva gen #ForeverAlone.

| Bacemi a răspuns (pentru T0T):

Suntem singuri de cand ne nastem pana murim. Ceilalti sunt doar exprimari ale identitatii noastre. Sunt episoade de care avem nevoie pentru a ne da seama mai bine de cine suntem si ce vrem de la viata. Pana cand degeaba mai avem raspunsurile ca se schimba intrebarile pe care ni le punem. Ca putem fi fericiti alaturi de alti semeni ai nostri e adevarat. Fericirea insa in cazul acesta e o dorinta a noastra de a exprima starea de fericire. Multi au succes la fel de bine in a - si demonstra starea de nefericire. Fiecare gaseste ce cauta!

| T0T a răspuns (pentru Bacemi):

Eu de exemplu știu de mult ce vreau de la viață și nu am avut nevoie de nu știu ce episod sau exprimare ca să îmi dau seama. În rest nu fiecare găsește ce caută și mulți dintre noi ne păstrăm idealurile și motivele care ne fac fericiți până la sfârșitul vieții. Iar prima propoziție chiar e un #ForeverAlone, dar din fericire nu toți sunt singuri de când se nasc până mor, Bacemi nu toți sunt ca tine.

| ℛąin a răspuns (pentru T0T):

De ce îi zice foreveralone? Adică, de ce ar fi un om vinovat dacă nu-și găsește pe cineva potrivit lui?

| T0T a răspuns (pentru ℛąin):

"Ceva frumos inseamna ceva nedetinut de nimeni."

"Suntem singuri de cand ne nastem pana murim."

El asta crede că poate să îi ofere viața, chiar dacă nu găsește, un om poate tinde la mai mult, poate încerca, nu să își pună deja în minte asemenea lucruri. Omul mi se pare cam confuz oricum ori se încurcă în propriile vorbe căci ceea ce spune nu se prea pupă.

| ℛąin a răspuns (pentru Bacemi):

Bacemi, scuze că întreb, dar câte relații ai avut până în momentul de față?

| Bacemi a răspuns (pentru T0T):

Nimeni nu e ca mine, asa cum nimeni nu e ca tine si ca oricine altcineva. Dincolo de cateva chestii de suprafata chiar si persoanele care au cele mai multe chestii in comun sunt straini la modul absolut in legatura cu chestiile care le-au influentat setul de valori pe care il au. Insasi generozitatea este un egoism la radacina pentru ca tu nu te duci sa ii oferi ceva cuiva pentru el, ci pentru ideea ca tu i-ai oferit ceva, deci esti vrednic. Esti singurul om care va fi martor al existentei tale pe tot parcursul ei. A fi singur nu inseamna a nu cunoaste oameni, a nu fi sociabil, a nu avea relatii umane. Inseamna doar adevarul in starea lui cea mai pura. Suntem limitati de lucrurile pe care ni le spunem si am ajuns sa le credem fara a mai fi nevoie sa fim convinsi de cineva. Degeaba spunem caut bani, dar dupa spun caut sa imi demonstrez ca nu voi avea acesti bani pentru ca sunt:prea tanar, prea batran, prea scund, fara un ochi, etc. Oamenii nu continua aceste discutii suficient de mult incat sa ajunga intr-o pozitie care sa ii avantajeze. In loc sa caute motivele pentru care vor reusi, cauta motivele care ii vor opri din a realiza ceea ce cauta. Dar in aceasta situatie motivele iau locul dorintei lor initiale.

| T0T a răspuns (pentru Bacemi):

"Nimeni nu e ca mine, asa cum nimeni nu e ca tine si ca oricine altcineva."

Exact, așa că nu mai generaliza.

"Esti singurul om care va fi martor al existentei tale pe tot parcursul ei."
În momentul în care împărtășești acea existență cuiva nu mai ești singur nici din acest punct de vedere.

"Suntem limitati de lucrurile pe care ni le spunem si am ajuns sa le credem fara a mai fi nevoie sa fim convinsi de cineva. Degeaba spunem caut bani, dar dupa spun caut sa imi demonstrez ca nu voi avea acesti bani pentru ca sunt:prea tanar, prea batran, prea scund, fara un ochi, etc. Oamenii nu continua aceste discutii suficient de mult incat sa ajunga intr-o pozitie care sa ii avantajeze. In loc sa caute motivele pentru care vor reusi, cauta motivele care ii vor opri din a realiza ceea ce cauta. Dar in aceasta situatie motivele iau locul dorintei lor initiale."

Recitește prima propoziție și după asta. Iar generalizezi. Lasă filosofismele că te pierzi în ele.

| Bacemi a răspuns (pentru ℛąin):

Cate am simtit ca e cazul sa am, mult mai putine decat alti baieti de varsta mea dar suficient de multe incat sa am ceva amintiri. Fiecare in parte a fost o experienta frumoasa. Fiecare amintire a unor clipe traite impreuna cu vreuna dintre ele imi aduce un suras.
Nu am intrat niciodata intr-o relatie de amuzament, doar ca e Sfantul Valentin sau pe simplul motiv ca nu mi-am tras-o de mult. Cred intr-o vorba atribuita lui Bob Marley: Adevarul este ca toti te vor rani la un moment dat. Trebuie doar sa ii gasesti pe cei care merita aceasta suferinta de care vei avea parte. Si de fapt suferinta nu are nicio legatura cu acele persoane, ci cu modul in care intelegi tu viata, e o suferinta pe care ti-o autoinduci.
Cand ajungi sa suferi pentru ca pur si simplu esti intr-un loc in care pur si simplu esti ipocrit, iresponsabil sau absent iti dai seama ca ai avut parte de un partener extraordinar. Am intalnit astfel de persoane care m-au ajutat sa devin o varianta mai buna a mea si le sunt profund recunoscator. O parte din fiecare din ele imi va fi alaturi prin lectiile pe care le-am invatat in acele vremuri.

| Bacemi a răspuns (pentru T0T):

Legile universale nu pot fi decat generalizate, pentru ca nu exista altele. Citeste de macar doua ori inainte sa dai un raspuns. Tu citesti doua propozitii in care eu vorbesc despre cu totul altceva, din cu totul alt unghi si pui egalitate intre ele in locul meu.
Le las pentru mine, daca nu esti in stare sa ai o discutie constructiva.

| T0T a răspuns (pentru Bacemi):

Alea nu sunt legi universale căci eu unul nu mă încadrez în ele. Mi-e lene să mă dau mereu contra exemplu, tu generalizezi unde nu trebuie pentru că nu știi niciun adevăr în afară de al tău și nicio caracteristică în afară de cele deținute de tine, de aia am zis că nu toți suntem ca tine. Am citit toate propozițiile dar nu toate merită importanță.

| Bacemi a răspuns (pentru T0T):

Cum zici tu.

| T0T a răspuns (pentru Bacemi):

" Suntem limitati de lucrurile pe care ni le spunem si am ajuns sa le credem fara a mai fi nevoie sa fim convinsi de cineva."

" In loc sa caute motivele pentru care vor reusi, cauta motivele care ii vor opri din a realiza ceea ce cauta. Dar in aceasta situatie motivele iau locul dorintei lor initiale."

Uite, eu consider omul descris de tine ca unul lipsit de rațiune în respectivele situații. Mai sunt și oameni raționali care văd atât dezavantajele cât și avantajele în ceea ce privește un lucru, atât motivele pentru care ar reuși, cât și motivele pentru care nu ar reuși. Asta înseamnă că conștientizează situația și un așa om nu este nici pesimist nici optimist, acesta e realist. Încă un lucru e că nu poți fi convins de ceva din multe puncte de vedere dacă nu ai motive serioase, iar oamenii realiști au nevoie de motive serioase. Mai e și cazul în care cineva poate să vină și să îți spună un lucru eronat, așa cum faci tu acum, dar asta nu înseamnă că trebuie să îți schimbi convingerile dacă ai argumente. Eu am zis mai înainte că lucrurile pe care le doresc nu s-au schimbat și nu o să se schimbe niciodată indiferent dacă o să am mai multe motive pentru care o să reușesc sau nu, dorința e neschimbabilă dacă chiar este ceea ce vrei cu adevărat, iar dorințele nu țin doar de noi așa cum nici viața nu este exact așa precum dorim noi căci sunt mai multe aspecte neinfluențabile decât influențabile. De aici faptul pe care l-ai zis tu că toți ajungem la ceea ce căutăm este unul prostesc. Mă condamni că nu am dat importanță fiecărei aberații? O faci degeaba. Legi universale în natura umană consider că nu prea există, cel puțin clar nu alea numite de tine. Dacă eram individul descris, poate te credeam.

| Drimmero a răspuns:

O persoana frumoasa pentru mine este sa fie in largul ei, sinceritatea si caracterul frumos de care da dovada.
Obiectul- Mingea de fotbal (glumesc)
Frumos in general-Ochii albastri la o fata!

| ℛąin a răspuns (pentru Drimmero):

Greșit. O fată ca să fie frumoasă pentru tine, trebuie să fie microbistă.

| Drimmero a răspuns (pentru ℛąin):

Tunara,,sa fie tunara!

| Florentina9210 a răspuns:

Frumosul ca si perfectul nu exista.

| syd2 a răspuns:

Imi place frumosul care a existat candva in lumea antica, dar si cel din secolul 19. Nu stiu ce am dar imi place la nebunie estetica animeurilor, desi nu ma uit prea des la ele.

| Mayhem666 a răspuns (pentru syd2):

Si mie imi place estetica animeurilor, dar eu ma uit foarte des la ele, in fiecare zi, chiar acum am terminat episodul 21 dintr-un anime si am intrat pe TPU sa vad ce raspunsuri am mai primit la intrebari.

| syd a răspuns:

Natural

| Printesa10TM a răspuns:

Cum arata frumosul pentru mine? Ceva ce imi place, ce ma atrage.
Cum arata frumosul in general?(la un baiat): inalt, destept, sincer si sa ii placa fotbalulrolling on the floor))

| HandaSei a răspuns:

Orice e perfect automat e și frumos pentru mine!

Ahh, era să uit, nimic nu e perfect pe lumea asta...

Ok, atunci nu văd nimic frumos momentan! rolling on the floor

| syd2 a răspuns (pentru HandaSei):

Te contrazici singur pe tine.