| Changes a întrebat:

Ce înţelegeţi voi prin politeţe? Se învaţă sau se află în inimă?

3 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Face parte si din cei 7 ani de acasa!
Multi considera ca in ziua de azi e o mica slabiciune, dar inca nu a murit.
Mai sunt si persoane care sunt politicoase si fac asta pentru ca asa au fost invatate. Poti sa inveti si de la semni anumite gesturi de politete dar si sa le faci in anumite situati cand iti dicteza inima!

| Alllllexandra a răspuns:

Se afla in inima oricui, numai ca in unii oameni alte trasaturi morale sunt mai dominante si de aceea le acopera pe cele ca politetea.

| Psychic a răspuns:

Se invata de obicei: de la parinti, profesori, prieteni, biserica, etc., sau poti citi cartea "Bunele maniere", chiar umbla unii acum pe strada cu ea de vanzare. Daca cineva creste intr-o familie unde daca la un stranut primeste o palma, cred ca o sa o aplice la primul intalnit pe strada.
Mai tine si de temperament si caracter.Degeaba stii ce trebuie daca nu aplici.