| drgby a întrebat:

Ce materii se fac la stiinte sociale?

6 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Romana 4 ore pe saptamana, ca la celelalte profile.
Istorie, geografie, mate, bio, fizica, chimie, Latina, muzica, desen, logica (in clasa. 9-a), psihologie (cls. 10-a), sociologie (cls. 11-a), filosofie (cls.12-a), sport, religie, engleza si mai o limba straina (eu am facut Germana, dar depinde de liceu).
Chimie, fizica, biologie le faci doar primii 2 ani, la fel si muzica.
A, si mai se face si economie.
Mie mi se pare un profil super super fain.

| croissant a răspuns:

Buna!
Stiinte sociale?
Faci foarte multa romana si limbi straine, istorie, geografie, logica, psihologie, filologie, filozofie si foarte multe astfel de materii in domeniu.[Pentru ca o sa ajungi si la numarul de 10 optionale ]
Bacul? La romana sigur, istorie sau geografie [unii spun ca la alegere, altii spun ca amandoua. la liceul la care eu sunt dai la amandoua materiile ], iar daca liceul prevede doar una din acestea, atunci dai bacalaureatul si la alegere dintre logica, psihologie, filozofie, etc.
Multa bafta!:*

| drogh a răspuns:

Profilul științe-sociale este de filieră umanistă. Așa că se bazează pe istorie, geografie, română, științele sociale (logică, psihologie, economie, sociologie, filosofie). Dacă ești bun la chimie, biologie poți să dai și acolo, sau să dai la medicină, chiar dacă ai terminat științe sociale. Facultățile care au legătură cu această filieră sunt: Filosofia, Istoria, Geografia. Și încă ceva... Aceste facultăți au mai multe specializări, să le numim așa. De exemplu în cadrul Facultății de Filosofie există Asistență socială sau Științe politice.

La științe sociale dai BAC-ul la:

-limbă română oral și scris;
-la probă B o limbă modernă oral;
-la probă D Geografie (clasă a XII-a) sau Istorie;
-la proba E Istorie sau Geografie, Logică şi argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie;
-la proba F o limbă modernă scris(alta decât cea susţinută la proba B ), Matematică, Chimie, Biologie (probă scrisă), Educaţie fizică (probă practică);

| drgby explică (pentru drogh):

Salut, "am auzit "k la stiinte sociale nu se da BAC-ul la mate.
Asa este?

| FuckSchool a răspuns:

Paii : romana, istorie, geografie, logica, latina, biologie, engleza, franceza, matematica, chimie, etc.

| DuDItzu98 a răspuns:

E cel mai bun profil dupa parerea mea