| anamimanonim a întrebat:

Ce metafore stiti cu cuvantul "furtuna"?

1 răspuns:
| caiboiul a răspuns:

1) Expresii latinesti
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitet prin care romanii isi desemnau, de obicei, patria; ulterior a inceput sa fie denumita astfel Universitatea; Alter ego = un alt eu; " increde-te in el ca in mine, caci este un alt
2) Mihai eminescu (epitetul eminescian)
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitetul este unul din cele mai potrivite pentru a pune in lumina puterea de observatie si de reprezentare a scriitorului, directia gandirii si a imaginatiei lui, sentime
3) Nicolae labis - fulg
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitetul "înduiosat" este trezita de povestea fulgului de zapada iesit timpuriu din conditia sa primara. "M-am întors înduiosat / Sa scriu trista ei poveste; / Despre-un fulg care-a venit / Timpuriu
4) Mihai eminescu - floare albastra 3
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitete "ce frumoasa, ce nebuna, dulce floare" cuprinse in versuri exclamative exprima intensitatea sentimentului, de fapt epitetul "dulce" apare in mai multe situatii: "dulce floare, dulce minune".Isi
5) George bacovia - plumb 2
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitet. În exprimarea sicriele de plumb sugereaza nemiscare, încremenire; amorul de plumb sugereaza o senzatie de rece, de insensibil; si-i atârnau aripele de plumb sugereaza caderea, imposibilitatea
6) George bacovia (universul poeziei)
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitet la metafora. Astfel straniul are ca metafora amor de plumb. Apasator are metafora aripile de plumb. Aceasta metafora aminteste de albatrosul ranit al lui Charles Baudelaire. Saracia are ca meta
7) Mihai eminescu - dorinta (poezia iubirii si a naturii)
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitet metaforizat). Ele sunt suficiente pentru a sugera infătisarea feerica a cadrului fizic. 2. - O imagine a asteptării. 3. - Asta a intituirii pe care le realizează cu ajutorul u
8) Octavian goga - din larg
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitet ("... întrecere flamânda") care încearca sa ne transmita ca acele patimi emit un chiot înfricosator, dornic de a lua ceva cu el, chiot pe care l-am putea lua drept mesaj de întoarcere adresat e
9) Plumb - G.Bacovia
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitet. În exprimarea sicriele de plumb, plumbul se evidentiaza tocmai ca o limita certa, crae opune des-compunerii generale si alterarii formelor, frontiere severe, care propun desfacerea ipostazelor
10) Calin (file din poveste)
(epitet pentru cuvantul furtuna), Epitetul cromatic : > contribuie la realizarea imaginilor vizuale. La fel comparatia >. Toate aceste imagini vizuale sunt indroduse de catre
11) Limba romana si literatura
(epitet pentru cuvantul furtuna), Epitetul este un grup de cuvinte sau cuvant care exprima insusiri deosebite ale obiectelor. Exemple de epitete : - Epitet cromatic ("(iarna) sura") - Epitet auditiv ("clinchet (de clopotel)") C
12) Subiect de bacalaureat rezolvat - varianta 5
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitetul unui adjectiv substantivizat şi exprimă starea de profundă tristeţe provocată de eşecul în dragoste, regretul amar că iubita l-a părăsit. 8. Strofa a doua începe cu o exclamaţie retorică a
13) Ce este amorul-Mihai Eminescu
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitet).
14) Floare Albastra - comentariu
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitet la metafora si simbol. In timp ce principiul feminine are ca atribute sensibilitatea, candoarea si aminteste de un joc erotic, cel masculine este contemplativ si meditativ. Idealul de iubire se
15) Vara de noiembrie de Lucian Blaga
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitet simbolizeaza faptul ca oamenii isi accepta cu seninatate soarta. Poetul doreste sa ramana vesnic protejat, sa nu treaca clipa "verii", si ar dori o vraja caci tineretea si iubirea a
16) Simbolismul in poeziile Plumb si Lacustra - Bacalaureat
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitet; metaforă şi simbol, prefigurând trecerea de la concret la abstract. Niveluri de simbolistică analiză de text De fapt, fiecare secvenţă / expresie se poate ridica la un anumit nivel
17) Tema si viziunea despre lume intr-un text poetic eminescian - Lacul de Mihai Eminescu
(epitet pentru cuvantul furtuna), Epitetele cromatice („albe", „albastru", „galbeni") conturează un tablou viu, colorat şi luminos care, personoficat („tresarind", „cutremură&rdquo
18) Melancolie versus Lacul
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitet chromatic,, lacul codrilor albastru" care exprima linistea si pacea. In aceeasi strofa se afla si personificarea naturii, care participa emotional la trairile eului liric. In cea de a
19) Izvorul noptii de Lucian Blaga
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitet şi inversiune, *sunt izvorul*-personificare, *curge tainic*- inversiune şi epitet, *peste văi...şi peste şesuri*-enumeraţie etc. De-a lungul poeziei, autorul nu respectă o anumită regulă a ve
20) Algoritm pe La mijloc de codru
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitet care ne sugerază vechimea codrului şi frumuseţea lui. În mijlocul lui, eul liric plasează balta si luminişul care o înconjoară împreună cu podoaba trestiilor înalte. Lu
21) La mijloc de codru
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitetelor, al personificarii. Prin aceste imagini sunt exprimate sentimentele de iubire fata de natura si fiinta iubita, admiratie, bucuria de a trai, dar si nelipsita de melancolie eminesciana. P
22) Riga Crypto si lapona Enigel - comentariu
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitet "vinul vechi" care sugereaza starea de gratie necesara povestirii poetice. Alcatuirea strofica pare destul de riguroasa initial, intr-o succesiune de grupaje de patru versuri dar nu este res
23) Miniatura instrumentala
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitet pentru un autor, un gen, o creatie sau o interpretare, ce pot fi luate ca model de catre posteritate, indiferent carei epoci ii apartin. Astfel, poemele lui Liszt sunt exemple clasice ale g
24) O ramai de Mihai Eminescu
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitetele"negri"(epitet cromatic) si "cuminti", atribute ale substantivului"ochi"sunt scoase in evidenta doua trasaturi(una fizica si una morala)ale copilului.Prin descriere sunt infatisate frumusetile
25) Eugen Ionescu sau absurditatea absurdului
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitet mai potrivit care sa indice incercarea de a exerAZcita un soi de terorism literar prin teribilisme juvenile - repet, oricum am privi textele referitoare la poezia lui Arghezi si Ion Barbu, prec
26) Zitati din mitologia romana
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitete, ca: Fulgurator, Fulminator, Tonans etc. Templul sau se afla la Roma, pe Capitoliu si, de aici, el a mai capatat un epitet - Capitolinus. Dar denumirea cea mai cunoscuta care il desemna er
27) Mircea Demetriade face parte din seria de poeti simbolisti ai literaturii romane
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitetul "nervoase", iar metoda pe care o gaseste potrivita pentru a se descarca este muzica pianului. Prin muzica eroul se exprima cel mai bine, sentimentele lui sunt asemanatoare cu melodia pe care
28) Genul liric
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitet.Intensitatea acestui sentiment creste insa, el devine mai puternic pe masura ce schimbarile din natura sugereaza implinirea rodnica dobandita prin acumulari succesive din revarsarea binefacatoa
29) Romantismul
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitet metaforic sau o metafora ("sunet violet","Primavara...o pictura parfumata cu vibrari de violet") Obsesia culorilor si a unor instrumente: violet, alb, negru, galben/ vioara, flaut, pianul, flui
30) Ce e amorul
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitet). Obsesia sentimentului de iubire este vazuta ca un lucru de care nu poti scapa, in afara de momentul cand esti cu persoana iubita. Un gest mic personificat'pas facut alene', 'o dulce stran
31) Ce e amorul
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitet). Obsesia sentimentului de iubire este vazuta ca un lucru de care nu poti scapa, in afara de momentul cand esti cu persoana iubita. Un gest mic personificat'pas facut alene', '
32) Teorie literara
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitetul = trasaturile, insusirile obiectului asa cum se reflecta in fantezia si simtirea scriitorului : Din dalb iatac de foisor/Iesi Zamfira-n mers istet; tipuri de epitete : epitet personificator,
33) Floare albastra comentariu literar
(epitet pentru cuvantul furtuna), epitet la metafora si simbol. In timp ce principiul feminine are ca atribute sensibilitatea, candoarea si aminteste de un joc erotic, cel masculine este contemplativ si meditativ.