| AlinaMarianaIipc a întrebat:

Buna vreau si eu niste metafore frumoase pentru cuvantul pace! Si citate mai deosebite dar in principiu vreau metafore (cele de pe net nu sunt frumoase). Cine scrie cele mai frumoase dau

Răspuns Câştigător
| Katyusha_4814 a răspuns:

Darul varstei este pacea sufletului.
Pacea este centrul sufletului asa cum Soarele este centrul Sistemului Solar.
Daca in toata lumea ar fi pace, ar izbucnii imediat un grandios razboi.
Un suflet efervescent este unul imbibat in pacea trecutului.
Avem nevoie de razboi ca sa invatam sa iubim pacea, asa cum avem nevoie de noapte pentru a iubi lumina zilei.