| Comeandtellmesomething a întrebat:

Ce parere aveti despre asta:
Vorbeam intr-o pauza cu o prietena foarte buna si din vorba in vorba am ajuns sa vorbim despre sex. Ea mi-a zis ca prietenul ei vrea sa faca dragoste cu ea si ii tot propune acest lucru dar ea tot amana din diferite motive... si mi-a cerut un motiv bun pe care sa i-l zica prietenului sau ca sa nu mearga diseara la el.Am intrebat-o de ce nu vrea si a spus ca prietenul ei a chemat-o la el sa faca dragoste, el fiind singur acasa, iar ea inca nu e pregatita (ea fiind virgina) si am intrebat-o de ce nu ii spune prietenului sau acest lucru, si a spus,"cum sa-i spun unui baiat asa ceva?", pentru ca baietii din ziua de azi se gandesc la sex si unele fete la fel, si ea crede ca prietenul sau ar rade de ea sau ceva, ii este rusine sa-i spuna asa ceva, pentru ca se gandeste ca e fata mare laughing, si "toate " fetele fac asa, si ii este frica de reactia prietenului sau, ea crede ca va zice ceva de genul "dar ce e asa greu?","cum sa nu fi pregatita la 15 ani?" sau "altele fac dragoste de mult, de la 13 ani si tu la 15 ani nu esti pregatita?". Eu sunt baiat si as intelege! Dar e chiar atat de greu sa spuneti ca nu sunteti inca pregetite? Ce idiot nu ar intelege asa ceva? (aaaa, da, ala care vrea numai sex)Voi cum ii spuneti partenerului ca nu sunteti pregaite?

9 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Poi in primul rand i-as spune ca mi-as dori sa fac acest pas dupa casatorielaughing. - in cazul meu-

Ce sa spun, trebuie sa o inteleaga. Sa-i spuna ca nu se simte pregatita si ca este riscant.Are doar 15 ani, si nu vrea sa se ia dupa altele, nu vrea sa faca acest pas momentan si sa-i spuna sa o astepte. Poate baiatul daca este un baiat, care sa o merite i-a propus asta doar pentru. ca ea nu i-a spus ca nu se simte pregatita, si a incercat pur si simplu sa-l minta ca nu poate deoarece...thinking, dandu-i crezare ca ar vrea sa faca acest pas. Daca nu o va intelege inseamna ca nu o merita, si ar trebui sa poarte o discutie serioasa pe tema asta!

| Papusik a răspuns:

Sa-i zica direct ca nu e pregatita. Nu e asa greu. Daca o iubeste o sa inteleaga, si o sa o astepte, n-o sa se grabeasca.
Va intelege el intr-un final.

| AlexandraSmiley a răspuns:

Chiar am discutat cu iubitu pe tema asta...A zis ca nu'i pasa de sex, a mai zis ca atunci cand sint pregatita o facem(ce mare branza), si a mai zis ca ma asteapta, ca nu'i nicio graba.Dar nu inteleg de ce nu incearca? Daca nu poate nu poate, dar stii cum se zice, incercarea moarte n-are, oricum si tu si eu si toata lumea incerca la un moment datwinking
ASA CA MACAR SA INCERCE, DACA NU POATE ASTA E...happy

| nodeerskulls a răspuns:

Eu ii zic pur si simplu, si el ma intelege (noi avand 17, 18 respectiv). Nu are de ce sa-i fie frica, daca el nu intelege, nu o merita.

| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns:

In primul rand la varsta aia nici nu cred ca-i ardea fetei de asa ceva. As crede ca baiatul ori a vrut sa faca doar dragoste cu ea din prima sau nu stiu. poate sta numai cu gandul la treaba asta?

In fine daca as fi fost in locul ei i-as fi spus ca nu sunt pregatita si punct. happy

| MeUFO a răspuns:

Bună! Nu te supăra, mie mi se pare că o fată nu e pregătită nici la 13, nici la 15 ani. Dacă aş mai avea vârsta asta, i-aş spune prietenului meu că nu am să fac asta până la majorat, iar dacă nu ar accepta, i-aş spune " la revedere!".
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ O să-ţi placă!

| zoX a răspuns:

Sa ii zica ca ii vine menstruatia ca probabil la cat de idiot este nici nu stie ce este aia.

| Bebiitzsa a răspuns:

Poi poate il iubeste si ii este frica sa nuo paraseasca pentru asa ceva... poate de aceea nu i`a spus.Eu daca as fi in locul ei i-as spune prietenului meu ca nu vreau straight face Sper ca te-am ajutat sa te lamuresti.big grin

| Nicol_6787 a răspuns:

Hei unu la mana fata ar trebui sa deschida ochii si sa-si dea seama ca el vrea doar so foloseasca plus ca e la o varsta destul de frageda.Eu as spune ceva de genu"nu cred ca e momentul potrivit am o viata inainte, iar daca tu stai cu me doar pentru sex ar trebui sa cauti pe alta.Cand voi crede cai momentul potrivt te voi anunta!"e foarte bine ca nu vrea dupa parerea mea deoarece fecioria e cea mai scumpa comoara a unei fete iar daca se va consuma cu tipu respectiv si dupa se va desparti va avea sansa sa fie refuzata de adevarata ei dragoste.o spun din experientele altora ca un baiat nu prea sta mult cu o tipa "folosita"(vb unui prieten).O fata trebuie sa se faca respectata!