| deel a întrebat:

Ce pot sa fac sa mai iau macar 5 centimetri in inaltime? mentionez ca am 14 ani si 1.53 m...( sau macar sa mai slabesc...)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai ai timp sa cresti, sunt aproape sigura ca vei mai creste 5 cm pana la 18 ani, fara sa faci nimic(eventual, poti face baschet). Pentru a slabi, alege un sport care-ti face placere(inot, tenis etc) si practica-l ori de cate ori ai ocazia, evita pe cat posibil sa consumi produse fast-food, mezelurile, dulciuri, chips-uri, alune, nuci, fistic etc si bea multa apa(dizolva sucul gastric; mancarea se digera mai greu si astfel senzatia de foame va intarzia sa apara). Pentru a slabi, profita de moment si consuma indeosebi fructe, legume, supe si lactate si chiar fasole; vara apetitul e mai mic si nici nu sunt recomandate mancarurile grase sau prajelile.Succes.

2 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ajuta mult inotul si sarituri in inaltime (saritul coardei). Succes!winking

| catthshshshs a răspuns:

Nu ar trebui sa te preocupe asta pe tine deocamdata!
Ai timp sa cresti, esti inca in crestere. Ideea este sa faci cat mai mult sport si miscarewinking