| love9991 a întrebat:

Ce sa ma fac ajutati-ma urgent stau cu un baiat de 10 luni il iubesc si el ma iubeste.Mamei i-am zis cand avem 4 luni cu el i-am zis ca stau cu el.dar ia atunci mi-a zis ca sa o termin dupa ceva timp numai cand isi aducea aminte imi zicea sa o termin cu el dar nu voiam sa ma despart de el fiindca il iubesc. Acum o saptamana mama mi-a zis sa sa ma despart de el..De cand a inceput vara el tot a venit pe aici ca sa stam la poarta si mami mi-a zis sa ii zic sa nu mai vina ca ma vede lumea dar problema erea ca erea seara erea intuneric..Problema e ca eu daca ii zic ceva se rasteste la mine si nu ma crede ci daca ii zice altcineva ceva crede pe aceea persoana..ieri a venit foarte suparata de la servici mi-a zis multe ca o supar, ca nu mai sunt fetita aia timida pe care o stia ci sunt total aeriana..acum cateva luni a murit un prieten foarte drag a murit in accident si tineam foarte mult la el si acum cateva zile am aflat ceva de la mama lui si de atunci sufar si mai mult dupa ce a murit el eream mereu nervoasa ma enervam tipam..nici eu nu stiam ce se intampla cu mn..Acum mama nu ma mai lasa nici sa mai vb cu prietenele mele.e foarte suparat si nu stiu ce sa fac mi-a zis ca daca nu ma despart de le o sa rezolve ea altcumva..mereu ma cearta mama si ii inteleg durerea dar nici eu nu stiu ce sa fac fiindca pe el il iubesc dar nu pot sa aleg..fiindca vreau sa imi urmez scoala si asa.dar nici nu pot sa ma despart de el..Va rog ajutati-ma nu stiu ce sa fac!

8 răspunsuri:
| iiSceneXX a răspuns:

Buna.
Din cate am inteles, parintii tai promveaza scoala, in timp ce prietenul tau nu tocmai.
Iti dau un sfat": baieti sunt destui, mama e una. Si nimeni altcineva infara de mama ta nu o sa te poata indruma la fel de bine. Poate te-ai schimbat, asta inseamna ca nu iti prieste relatia. Tu ar trebui sa te pui sa analizezi relatia, sa compari cu ce zice mama ta, sa incerci sa lasi departe sentimentele cat analizezi totul.
Nici noi, nici nimeni, nu va fi in masura sa ia decizii in locul tau.
Multa bafta!

| Hakuouki a răspuns (pentru iiSceneXX):

Oh bun, acum ca am citit raspunsul tau, pare si intrebarea ei mai clara (de fapt, cererea ei de ajutor, deoarece nu e o intrebare, e un text in care a facut praf limba romana). Oamenii se schimba constant, fie ca este vorba de influenta unor factori din jur, unor evenimente sau a unor persoane, desigur se spune ca nu este corect sa te schimbi pentru altcineva, atunci de ce sa ne schimbam pentru parinti, daca ei se iubesc (sper sa fie asa, dar tare mi-e ca sunt copilasi rataciti) atunci sa fie impreuna chiar daca mama ei nu e de acord, incearca sa o convingi sa-l cunoasca pe baiat si arata-i si tu ca nu esti chiar asa schimbata cum crede ea sau spune-i:"o data cu trecerea timpului, in mintea fiecaruia se schimba ceva si deci nu putem fi in fiecare secunda la fel".
Mama ta trebuie sa aiba un motiv sa nu-l placa pe baiat, iar faptul ca stati la poarta noaptea nu va ajuta, mai ales daca aveti vecini carora le place sa se uite in gradina altuia, imediat iti ies vorbe, ori stati undeva in casa, ori va plimbati si voi.

| iiSceneXX a răspuns (pentru Hakuouki):

Stiu ca a facut praf limba romana, si eu m-am chinuit sa inteleg laughing Dar am de gand sa ma fac profa si deja exersez. Just saying
revenind.
Cum ziceai, mama ei sigur are un motiv pentru care nu i-l place, si ii reproseaza ei ca s-a schimbat pentru ca probabil ss-a schimbat in rau. De aceea am preferat sa ii spun sa renunte la el. Fiinda mama nu are nici un motiv sa iti faca rau. Oricum, nu am inteles foarte bine si nici nu vreau sa sar cu capu in fata, dar el parca zicea ca se enerveaza repede sau nu o intelege, ceva-n genu. Deci.
Totul depinde de ea.

| Hakuouki a răspuns (pentru iiSceneXX):

"Just saying revenind" un sfat si pentru tine, ori renunti la acest tip de limbaj combinat, ori la visul de a fi profesoara. Copii nu vor intelege nimic si vor venii parintii sa te certe ca ii strici.
Poate nu il cunoaste destul de bine, dar cum ai spus si tu, depinde doar de ea, ea isi cunoaste si mama si iubitul, daca iubitul e dur sau o agreseaza sau ceva, cred ca poate renunta la el, totusi, poate si mama ei este destul de stresata cu munca sau chestii de genul si nu mai are timp sa gandeasca limpede situatia fiicei.

| iiSceneXX a răspuns (pentru Hakuouki):

Am pus enter intre ele, era capat de rand. Nu inteleg ce aveti cu limba romana combinata cu engleza. Revenind e doar ca sa se inteleaga ca se revine la subiectul principal ^^ si oricum, ma descurc, nu iti bate tu capu. La ce generatii sunt acum, nu ma inteleg oricum. Asa ca, trist, dar nu iti dau dreptate. Inca am 17 ani, am tot dreptul sa vorbesc asa. Pana o sa fiu profa, mai este mult.
Am trecut si eu prin ce zice ea. Chiar nu demult. Si eu am reusit sa o fac pe mama sa inteleaga ca el e ok. Pt ca asa e. Dar ea din cate zile, nu e ok deloc. Ea decide pentru ce sa lupte. Eu cand am vrut sa ii arat la mama, nu am facut nimic, doar ca asa s-a intamplat, sa iesim toti si s-a convins. Doar ca mama nu zicea sa ma despart de el.
E greu de explicat si si mai greu e sa iei o decizie.

| Hakuouki a răspuns (pentru iiSceneXX):

Asta depinde si de firea omului, oricum ar fi, ea raneste pe unul din ei, doar ca mama ei, in postura de mama, ar ierta-o pentru orice greseala, asa ca mai bine ar fi sa nu faca greseli fata de ea, pentru ca e singura persoana care ar accepta-o asa cum este, deci fata de ea trebuie sa aiba cea mai mare grija. Dar cel mai rau e ca, orice ar alege, se va ranii singura, eu personal mi-as alege familia, sigur baieti mai sunt si nu cred eu ca este la varsta la care sa se marite, deci are destul timp. Limba romana combinata cu engleza este o prostie si o jignire adusa la adresa ambelor limbi si a nationalistilor care-si iubesc tara si limba, e clar ca vom devenii curand provincie anexata de Marea Britanie sau SUA si ca ne vom pierde traditiile si limba, lasa-ne sa ne mai bucuram putin de ele.

| iiSceneXX a răspuns (pentru Hakuouki):

Mda, asta asa e. de aceea am incurajat-o sa aleaga familia, fiindca e doar una.
Nu vom deveni nimic. Nu imi prea pasa de viitor. Preferabil ar fi sa ne aliem cu Rusia, dar asta e deja politica. Nu mi se pare o jignire. Mi se pare dragut, atata timp cat stii cum, si mai ales unde sa folosesti engleza. Ce roman isi iubeste tara? laughing Eu o iubesc pentru comorile care le detine, nu pentru jegurile, fara suparare, care o conduc si stau in ea. Dar, hai sa lasam asta, fiecare are conceptiile lui, nimeni nu le are la fel.

| Happyjump a răspuns:

Ai putea sa-mi spui vârsta voastră?
E posibil ca mama ta sa nu fie de acord cu el datorită vârstei, i-ai oferit mamei tale șansa sa-l cunoască mai bine sau nu