| alexralu34 a întrebat:

Cine imi da niste retete pentru sucuri naturale si racoritoare de vara din fructe? Funditalaughing

4 răspunsuri:
| Tzupy a răspuns:

SUC DE MORCOVI CU PORTOCALE
INGREDIENTE

0, 5 kg morcovi
2 portocale mari
4 linguri de miere de albine
4 cuburi de gheata
coaja rasa de portocala

MOD DE PREPARARE

Morcovii se curata de coaja si se toaca in blender, apoi se storc, oprindu-se sucul.

Se amesteca sucul de morcovi cu sucul de portocale si cu cele 4 lingurite de miere, in blender, apoi se adauga gheata si se piseaza.

Se toarna in pahare inalte si se orneaza cu coaja rasa de portocala.

LIMONADA DE PORTOCALE
INGREDIENTE

150 g miere
12 linguri suc de portocale
1 l apa minerala
6 linguri suc de morcovi
3 galbenusuri
zeama de la o lamaie
cuburi de gheata

MOD DE PREPARARE

Se amesteca bine mierea cu galbenusurile, se adauga sucul de portocale, zeama de lamaie, sucul de morcovi.

Se amesteca totul foarte bine si se completeaza cu apa minerala. Se serveste cu cuburi de gheata.

MILKSHAKE CU MIERE, LAPTE SI BANANE

INGREDIENTE

1 litru lapte dulce de 1, 8 % grasime
4 banane mari
8 linguri miere
1 praf de scortisoara

MOD DE PREPARARE

Bananele se curata de coaja, se taie feliute si se pun intr-un blender impreuna cu laptele dulce.

Dupa ce s-a omogenizat se adauga mierea de albine.

Se toarna amestecul in 4 pahare mari de cocktail si se presara deasupra praf de scortisoara.

Se dau paharele la rece 1 ora.

LIMONADA CU MIERE
INGREDIENTE
5 litri de apa
500 gr miere
40 gr de drojdie de bere
2 lamai

MOD DE PREPARARE
Apa rece se pune intr-un vas mai mare;

Se adauga mierea si lamaile taiate in sferturi;

Se aseaza vasul pe foc iute si se lasa sa clocoteasca 5 minute;

Se inchide focul si cand lichidul s-a racit si se adauga drojdia;

Se acopera cu un tifon curat si se lasa vasul la temperatura camerei 48 de ore;

Limonada de miere este gata se pune in sticle inchise bine si se lasa la rece.

Toate sunt bune, le'am incercat eu =p~

| flory9787 a răspuns:

SUC DE PEPENE.: Taie 2 – 3 felii de pepene (galben sau rosu, in functie de preferinte), curata-le se coaja, miezul taie-l in 3 bucati egale si baga-l intr-un blender. In numai 30 de secunde te vei putea bucura de o bautura minunata.

Truc: in cazul sucului de pepene galben poti adauga un praf de scortisoara pentru un plus de aroma, dar si cateva cuburi de gheata pentru a-l dilua putin.
SUC HRANITOR DE BANANE...: INGREDIENTE

2-3 banane
miere
apa sau lapte MOD DE PREPARARE

Bananele se curata de coaja si se pun in mixer cu putina apa sau lapte. La sfarsit se poate adauga si miere, dupa gust. LIMONADE DE PORTOCALE... : NGREDIENTE

150 g miere
12 linguri suc de portocale
1 l apa minerala
6 linguri suc de morcovi
3 galbenusuri
zeama de la o lamaie
cuburi de gheata MOD DE PREPARARE

Se amesteca bine mierea cu galbenusurile, se adauga sucul de portocale, zeama de lamaie, sucul de morcovi.

Se amesteca totul foarte bine si se completeaza cu apa minerala. Se serveste cu cuburi de gheata. Sper ca te-am ajutat :p si poti cauta aici http://gastronomie.ele.ro/Sucuri_naturale_--rc48.html fund? :x

| flory9787 a răspuns:

Funda?happy

| dennissy a răspuns:

2-3 morcovi(pentru 3 pers),in mar si o jum,cateva capsune, o portocala ft putina lamaie, si 2; lingurite de zahar la un paharwinking