Întrebare recomandată | patry01 a întrebat:

As vrea niste retete de sucuri naturale din fructe si legume.Ma puteti ajuta? Dau funda.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
15 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Poti combina orice fructe si legume! Depinde pentru ce vrei sa folosesti sucurile(o anumita boala, vitaminizare, pentru a te racori).
1.Mar,sfecla rosie, morcov, telina radacina(vitaminizare, pentru globulele rosii).
2.Cartof,morcov,varza alba(pentru stomac).
3. Portocala, morcov.
4.Para,mar,morcov(diuretic).
5.Pepene rosu, mar, frunze menta.
6.Rosii,mere(antioxidanti,vit C).
Eu am dat cateva idei.Tu poti cauta pe Google, fiecare fruct/leguma ce contine(vitamine, minerale), pentru ce este indicat si le poti combina.
5.

| Okkultist a răspuns:

1 Morcov, mar, para, pepene, cantitati egale.
2 Mar, pepene si o lingurita de cacao
3 Banana cu cacao, este excelenta
4 Castravete, rosie, varza rosie, si cateva boabe de strugure
5 Mar, rosie. Pare ciudat dar e bun

| pisicuta2001r a răspuns:

Pe youtube la jamila... gasesti foarte bune

| FreeOzy a răspuns:

Referitoare la suguri de fructe si legume, ai mai jos dar daca vrei unul foarte sanatos iti recomant cel de grau(acela incoltit) cate o lingura dimineata e perfect, poti cauta pe net pentru mai multe argumente

| patry01 explică:

Va multumesc tuturor.

| DenySaMaRyA a răspuns:

Suc cu sfecla rosie, mere si morcovi.O bautura cu proprietati anticancerigene. Merele protejeaza stomacul de bacteriile daunatoare si plamanii de efectele nocive ale fumului de tigara;
Sfecla rosie stimuleaza formarea globulelelor rosii si curata ficatul;
Si sa nu uitam de beneficiile miraculoase oferite de lamaie:elimina toxinele din ficat, imbunatateste functionarea bilei, favorizeaza absorbtia mineralelor si purifica sangele.
Ingrediente
2 mere
3 morcovi
1/2 sfecla rosie
1/2 lamaie
Amesteca intr-un procesor merele, morcovii, sfecla rosie si lamaia.
Se strecoara compozitia, se serveste intr-un pahar inalt si se orneaza cu o felie de lamaie.

| BoldyAnita a răspuns:

Ei bine, sincera sa fiu, la sucuri naturale, eu merg mai mult pe Milksake'uri...Dar iti trebuie un blender. Pentru cel de banane de exemplu, cam la 250ml de lapte pui o banana (eu si la 500ml pun una, fiindca e consistenta) si mixezi. La cel de capsuni tot cam la 250ml de lapte pui 10 capsuni si chiar mai multe, dupa gust. Esente de vanilie sau capsuni de asemenea, daca vrei.
P.S. Cu putin lapte si orice fruct care iti place (portocale, kiwi, nuca de cocos) poti face orice fel de milkshake doresti!
Pofta buna happy

| Valig8 a răspuns:

Morcovi cu mere este cel mai bunwinking

| Meringue a răspuns:

Poti sa te uiti pe acest site: http://www.foodstory.ro/......i-naturale sau stiam eu un suc perfect pentru o zi caniculara de vara pui intr-un pahar multe cuburi de gheata, sa ocupe cam 3/4 si dupa tai vreo 5-6 fruct la alegere care iti plac tie in bucatele mici, daca vrei poti sa adaugi niste suc de lamaie sau zahar.

| Nenamărgă1999 a răspuns:

Deci 2 sfecle 3 morcovi dupa preferinta, 3-4 portocale, 1 grefa si 2-3 mere.si le bagi la storcator. Funda?

| dragosdaa a răspuns:

Probabil ca nu este un site de specialitate dar... acest site are o combinatie de legume si fructe cum nu ai mai vazut.

www.valentinsamoila.com