| HugoBoss a întrebat:

Cine ma ajuta va rog cu problema. Dau Fundita.
Diagonalele rombului ABCD se intersecteaza in punctul,, O". Aflati Perimetrul rombului da O-B egal cu 4cm.mersi mult

1 răspuns:
| aurora2rora a răspuns:

Diagonalele se injumatatesc. ab=ad; ao=co; do=bo; dc=bc. bine, acum sa vedem. lucram in triunghiul aob, o=90 grade si ob = 4 cm. toate triunghiurile sunt egale, deci trebuie sa aflam ipotenuza unui singur triunghi, dupa care inmultim cu 4. unghiurile sunt de 30; 60; 90 grade. cateta opusa unghiului de 30 grade e jum din ipotenuza => ab = 8 cm. Pabcd=8x4=32 cm. sper ca am fost de ajutor big grinbig grin