| AlexiaClaudia a întrebat:

Cine ma poate ajuta? Va rog! Maine dau teza si nu stiu cum sa fac urmatoarele exercitii:1. daca 2a+b=10 atunci 6a+3b este...si 2.Intr un trapez abcd, ab paralel pe cd, diagonalele sunt perpendiculare si se intersecteaza in o.Stiind ca oa=12 cm, ob=16 si cd=30, sa se determine perimetrul si aria trapezului. Dau funda, va roggggggggggggggggggggggggg, macar un pont

9 răspunsuri:
| AlexiaClaudia explică:

A 1)deci daca ar fi 4a+2b=20? cum imi pot da seama cu ce sa inmultesc?

| AlexiaClaudia explică:

Sunt in clasa a 7-a

| AlexiaClaudia explică:

Multumes tuturor celor care ma ajuta

| Dildau a răspuns:

1.2a+b=10 Inmultesti ecuatia cu 3 si rezulta=> 3(2a+b)=3 x 10 => 6a+3b=30 Ce clasa esti apropo?

| Stefaniaaaaaaaaaa1 a răspuns:

Deci 2a+b este egal cu 10
6a+3b este 3(2a+b) da? rezulta ca 6a+3b este egal cu 3 x 10 pentru ca mai sus spune ca 2a+b este egal cu 10. rezulta ca rezultatul este 3 x 10 adica 30

| Stefaniaaaaaaaaaa1 a răspuns:

Chiar te inteleg. stiu cum e inainte de teza big grin sper ca te.am ajutat. succes!

| prye a răspuns:

1.6a+3b=30
2.perimetrul=>P=AB + BC + CD + DA.
aria=>A=(B + b) x h/2 B=baza mare b=baza mica
Te descurci tu
Bafta la teza

| lampard64 a răspuns:

Daca ai spune ce clasa esti ti-as fi dat sfaturi.
Pentru cls a8a, faci un sistem cu cele doua ecuatii. Sau pentru clasa >8. inmultesti prina ecuatie cu 3. si vine 2a+b=10 / ori 3 => 6a+3b=30

Succes la teza!

| Scumpilici21 a răspuns:

La prima te ajut...deci din faza ca 2a+b=10 inmultesti propozitia cu 3 si iti da 6a+3b=30happy