| katalinapoofiQpoof a întrebat:

Cine poate sa-mi spuna cum se subliniaza complementul (direct indirect circumstantial), subiectul si atributul?

7 răspunsuri:
| Katerine a răspuns:

predicatul cu o linie; subiectul cu doua linii paralele; atributul cu o linie valuroasa; comp direct cu o linie intrerupta; comp indirect cu linie punct linie punct; comp circums cu o linie punctata.))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atributul:cu linie punctata(gen _ _ _ _ _ )
Complementul:cu linie ondulata (S intors in jos).

| Rapafilă a răspuns:

Cu o linie, dreapta, sau curba, depinde cum vreilaughing. Daca vrei sa-ti aratam, da si tu un exemplu concret.

| Dianamelia1 a răspuns:

Subiect- 2 linii paralele ca acestea =
Atributul - linie valuroasa
complementul indirect- linie punct -_._.
iar celelalte complemente ca direct, de timp etc.- _ _ _ _ linie intrerupta

| xboxruncart a răspuns:

Complementul direct cu o linie din puncte
complementul indirect cu lini punct si cel circumstantial cu linie intrerupta

| Vitalinka_Botnar_1995 a răspuns:

Complementul(...)
subiectul(_________)
_________
atributul(_ _ _ _ _ _ _)

| Fetcu_Vasea_2000 a răspuns:

Complementul circumstantial de:timp, loc se sublinieaza printr-o linie punctata