| Borntohelp a întrebat:

Imi poate explica cine complementul direct si cel indirect?

Răspuns Câştigător
| Moryami a răspuns:

Complementul este partea secundară de propoziţie care determină un verb.

Complementul direct răspunde la întrebările : CE? / PE CINE?
Observaţie: C.D. ( complementul direct ) NU răspunde la întrebărea PE CE, ci doar CE si PE CINE.

Complementul indirect răspunde la următoarele întrebări: PE CE? / DESPRE CINE? / DESPRE CE? / LA CINE? / LA CE? / CU CINE? / CU CE? / PENTRU CINE? / PENTRU CE?

3 răspunsuri:
| CookieFace a răspuns:

Complementul direct raspunde la intrebarea pe cine? Sau la intrebarea ce?
Cel indirect la intrebarile cui al cui pe ce si cam asa. Dupa cum stii complementul sta pe langa verb.Scuze daca am facut greseli‚ scriu de pe telefon.

| Teodora_Bianca_1999 a răspuns:

Complementul indirect este partea secundară de propoziție care determină un verb intranzitiv sau o interjecție și d.p.d.v. semantic indică persoana asupra căruia se răsfrânge indirect acțiunea verbului sau căruia i se atribuie o acțiune, o însușire sau o caracteristică exprimată prin cuvântul determinat.

Complementul indirect poate fi exprimat prin:

substantiv în cazul DATIV:
Îi voi da colegului acest creion.
substantiv în cazul ACUZATIV:
Am discutat despre emisiune.
substantiv în cazul GENITIV:
S-au năpustit asupra cireșelor.
pronume în cazurile ACUZATIV, DATIV, GENITIV: personal
I-am adus hainele.
pronume în cazurile ACUZATIV, DATIV, GENITIV: demonstrativ
S-a gândit la celălalt.
pronume în cazurile ACUZATIV, DATIV, GENITIV: posesiv
S-a gândit la al său.
pronume în cazurile ACUZATIV, DATIV, GENITIV: reflexiv
Și-a adus materialele.
numeral cardinal în cazurile ACUZATIV, GENITIV, DATIV:
A telefonat celor doi.
numeral ordinal în cazurile ACUZATIV, GENITIV, DATIV:
S-au aliat împotriva celui de-al doilea.
verb la modul infinitiv:
Era obișnuit a nota schimbările.
verb la modul gerunziu:
S-a plictisit tăcând.
verb la modul supin:
Se va sătura de scris.
Complementul indirect arată obiectul asupra căruia se răsfrânge indirect acțiunea exprimată de verb.

Se clasifică în :

complement indirect în dativ;
complement indirect cu prepoziție.
Complementul indirect în dativ (cui?) se exprimă prin substantive, pronume sau numerale în cazul dativ.

Exemple

Dau copiilor câte o bomboană.
(vb. subst.)

Acestuia i s-a făcut foame.
(pron. dem.D vb.)

Complementul indirect cu prepoziție (pe ce?, cu cine?, cu ce?, de cine?, de ce?, pentru cine?, pentru ce?, despre cine?, despre ce?) se exprimă prin :

a)substantive, pronume sau numerale in cazul acuzativ cu prepoziție;

Exemplu

Vorbește despre tine frumos.
(vb. prep.+pr.pers.Ac.)

b)verb la un mod nepersonal;

Exemplu

S-a plictisit de așteptat.
(vb. vb.la supin)

c)adjectiv precedat de prepoziție;

Exemplu

Din gri s-a făcut alb.
(adj.Ac.)

Există un tip special de complement indirect în genitiv, exprimat prin substantive, pronume sau numerale precedate de prepoziții.

Exemplu

Au complotat contra acestuia.
(vb. pron. dem.G.)

Conform noii Gramatici a Academiei, complementul indirect stă doar in cazul Dativ. O altă schimbare radicală este introducerea complementului prepozițional.Un complement direct semnifică în gramatică un element sau o parte a propoziției care este definit/ă de relația directă pe care o are cu predicatul propoziției. Complementul direct este partea secundară de propoziție care determină un verb tranzitiv sau o interjecție și d.p.d.v. semantic indică obiectul asupra căruia se acționează.

Complement direct poate fi determinat folosindu-se întrebările: pe cine? sau ce?

Clasificarea complementului direct[modificare | modificare sursă]
simplu - exprimat printr-o singură parte de vorbire
multiplu - exprimat prin mai multe părți de vorbire
dezvoltat - exprimat printr-o construcție infinitivală

Complementul direct arată obiectul asupra căruia se exercită direct acțiunea exprimată de verb.

Întrebări : pe cine?, ce?, ultima dintre ele întâlnindu-se și in cazul subiectului.

Diferența se face astfel: dacă propoziția are un subiect exprimat sau neexprimat, atunci partea de vorbire care răspunde la întrebarea "Ce?" este complement direct.

Complementul direct se exprimă prin:

a)substantive, pronume sau numerale în cazul acuzativ precedate sau nu de prepoziția pe.

CD CD

Exemplu:

Am văzut-o pe eleva mea în parc.
(vb. pr. prep.+subst.Ac.)

CD CD pe cine?

Exemplu:

Pe cei doi îi cunosc bine.
(prep. nr.card. pr. vb.)

b) verb la modurile infinitiv, supin sau gerunziu.

PV ce? CD

Exemplu:

Aud cântând.
(vb. vb. gerunziu)

Observație: Dacă un verb acceptă CD atunci el este un verb tranzitiv.

| katalyn86 a răspuns:

1.direct - determina verb, interjectie ( pe cine? ce?)

se exprima prin: -substantiv( cu sau fara prep.), în acuzativ Citesc o carte

-pronume (cu sau fara prep.), în acuzativ L-am ajutat pe acesta.

-numeral ( cu sau fara prep ), în acuzativ Pe cei doi i-am ajutat.

-verb la infinitiv stie a cânta la pian foarte bine

gerunziu Am auzit sunând

supin Termin repede de scris

2.indirect- determina verb, adverb, adjectiv, interjectie( despre cine/ce?, pentru cine/ce?, cu cine/ce?, la cine/ce?, de cine/ce?, din cine/ce? cui? asupra/contra/ împotriva cui?

se exprima prin:-substantiv/ pronume/ numeral în acuzativ Ma gândesc la mama/ la ea/ la cei doi

-substantiv/ pronume/ numeral în dativ I-am spus mamei/ ei/ celui de-al doilea

- substantiv/ pronume/ numeral în genitiv Câinele s-a napustit asupra mamei.

-adjectiv Din sarac a ajuns bogat

- verb la infinitiv, gerunziu, supin M-am saturat de a-l auzi/ auzindu-l/ de auzit