| Florinaaaaaaaa a întrebat:

Va rog din tot sufletul sa ma ajutati cu ceva! Maine am olimpiada la lb.romana si as dori sa stiu ce intrebari se pune pentru a putea afla : predicatul, atributul, complementul, complementul direct, complementul indirect, complementul circumstantial de mod, compl.circumstantial de loc, compl.circumstantial de timp,! dau funda + vot! multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| maite13 a răspuns:

Predicatul:ce face?(pred.verbal); cum este?, ce este?(pred.nominal)
Atributul:care?,ce fel de?,a,al,ale cui?
Complementul direct:pe cine?,ce?
Complementul indirect:despre cine?,despre ce?,pentru cine?, pentru ce?,cui?
C.C.M.:cum?,in ce mod?
C.C.L.:unde? pana unde?,incotro?, de unde?
C.C.T.:cand? pana cand?, de cand?

5 răspunsuri:
| DEBrown a răspuns:

In primul rand, se scrie "ce intrebari se pun", nu "ce intrebari se pune", in al doilea rand, daca tu nu sti lucrurile astea simple, de ce mai mergi la olimpiada?

Nvm, sper sa te ajute link-ul urmator: http://www.referatele.com/......le-com.php

| anyshor a răspuns:

Subiect : cine sau ce.
predicat : ce face subiectul ( predicat verbal) sau ce se spune despre subiect (predicat nominal).
complement direct : pe cine? ce?
complement indirect :
*la dativ- cui.
*la genitiv: impotriva cui,contra cui,asupra cui?
*la acuzativ:pentru cine,pentru ce,despre cine,despre ce,la cine,la ce,cu cine,cu ce,de cine,de ce?
complement circ. de mod : cum,in ce fel,in ce chip,in ce mod,cat,cat de?
complement circ. de timp: cand,de cand,pana cand,cat timp?
complement circ. de loc: unde,de unde, pana unde, incotro?

| MarianaDrocsa1992 a răspuns:

Predicat:ce face?
Atributul:ce fel de/care?
Complement Direct:Ce? Pe cine?
Complement indirect:Cui?
C.C.M:cum?
C.C.T.:cand?
C.C.L.:unde?

| MarianaDrocsa1992 a răspuns:

Apropo ma aflu in aceeasi situatie! Succes maine! Eu am emotilaughingIn ce clasa esti?

| ZanaEmilia a răspuns:

Predicat:ce face?
Atributul:ce fel de/care?
Complement Direct:Ce? Pe cine?
Complement indirect:Cui?
C.C.M:cum?
C.C.T.:cand?
C.C.L.:unde?