| SwettyCat a întrebat:

Cine si cand a fost descoperita America?
funda va rogg

Răspuns Câştigător
| AndreeaRox a răspuns:

Deocamdata, descoperirea Americii este atribuita marelui explorator italian Cristofor Columb, in 1492.

9 răspunsuri:
| Cristi_1137 a răspuns:

Convingerea că America a fost descoperită de Cristofor Columb este eronată. Acesta a călcat pe urme bine bătătorite. Cu secole înaintea naşterii sale, alţi pioneri temerari călătoriseră deja peste Oceanele Pacific şi Atlantic.
În toate şcolile din lume, copiii învaţă că genovezul Cristofor Columb a descoperit America, 1492 fiind anul naşterii Lumii Noi. În parte este adevărat, dar multe aspecte ale călătoriei lui sunt doar nişte mituri. Columb nu a cutreierat mările ca să demonstreze că Pământul e rotund, ci în speranţa că va găsi un drum mai scurt spre Asia, pentru a fi folosit în scopuri comerciale. Apoi, nu a debarcat pe teritoriul actual al SUA, ci pe insula San Salvador, în Bahamas. Pe de altă parte, însăşi noţiunea de "descoperire" a continentului american este discutabilă. Mărturii arheologice recente arată că America de Nord a fost locuită de aproape 20 000 de ani. Călătoria lui Columb nu a reprezentat decât primul pas spre colonizarea continentului de către europeni.
Cele mai vechi civilizaţii care aveau nave capabile să ajungă în America au fost cele ale egiptenilor şi fenicienilor. Deşi s-a afirmat că aceştia ar fi atins continentul, dovezile sunt insuficiente. O pledoarie mai convingătoare a fost făcută în favoare romanilor, deşi nu există nici o mărturie scrisă în acest sens. Vezi ca e tot ce am studiat eu la liceu despre america la orele de istorie. Profesorul de istorie a avut mare rabdare cu noi. laughing Oricum imi place povestea.

| SwettyCat explică (pentru Cristi_1137):

La mine pe o foaie scrie asa: America a fost descoperita de catre navigatorul italian ...in anul...

| Cristi_1137 a răspuns (pentru SwettyCat):

Cauta pe google si vei gasi mai multe variante de raspuns. Eu ti-am scris ce am stiut happy

| Mihaela_1056 a răspuns:

Cristopher Columb, anul 1493.

| SwettyCat explică (pentru Mihaela_1056):

Cristofor columb in anul 1493?

| Mihaela_1056 a răspuns (pentru SwettyCat):

Da.eu spun ce scrie in caietul meu de istorie.deci proful stie.

| Jigsaw a răspuns (pentru Mihaela_1056):

| FcSb_Marius_1999_vapZ a răspuns:

Bah profa mea de istorie mi-a zis ca prima data america a fost descoperita de vichingi! Aum nu stiu daca este adevarat! Funda? big grin

| ghermanpauladariana a răspuns:

Fiind ca imiplace istoria va pot da un raspuns deci cristofer columb a descoperit america in 1492