| AnnyJonathann a întrebat:

Cine stie despre ciclu ceva va rog sa imi spuneti?

Răspuns Câştigător
| Raraa a răspuns:

O data pe luna unul din cele doua ovare elibereaza un ovul, printr-un proces numit ovulatie; ovulul ajunge prin trompele uterine in uter. in timp ce ovulul creste in ovar, mucoasa uterina ("captuseala" uterului) incepe sa se ingroase astfel incat sa poata hrani un posibil embrion.

Daca ovulul nu este fertilizat, el este eliminat impreuna cu mucoasa uterina si cu o cantitate mica de sange (menstruatia), un nou ciclu menstrual incepand dupa aceea (din prima zi a menstruatiei pana la aparitia uneia noi).

Cele mai multe femei au un ciclu menstrual constant, dar acesta difera de la femeie la femeie. Sangerarea dureaza intre 3 si 7 zile, iar durata dintre sangerari poate fi intre 25 si 40 de zile. inainte de a merge la medic este bine sa urmaresti durata ciclului tau menstrual. iti reamintim ca prima zi a ciclului menstrual este prima zi in care sangele incepe sa curga (prima zi de menstruatie).

Multe femei observa unele schimbari de-a lungul ciclului menstrual. In mod obisnuit secretia vaginala este mai consistenta si albicioasa dupa menstruatie, transparenta si alunecoasa in timpul ovulatiei si apoi in cantitate mai mica si elastica inaintea menstruatiei.

Unele femei isi simt sanii mai grei si mai sensibili in saptamana dinaintea menstruatiei. Pe durata menstruatiei unele femei au dureri in partea de jos a abdomenului, dureri de spate, dureri de cap, diaree sau au o dispozitie schimbat-oare. funda?

1 răspuns: