| Alexdutza a întrebat:

Considerati ca un copil are dreptul al opinie in ciuda faptului ca este imatur fizic si psihic?
Argumentati raspunsul vostru.

3 răspunsuri:
| Roseonlight a răspuns:

Dreptul de a avea o opine nu tine sub nici o forma de dezvoltarea fizica, totul tine de psihic, dar sunt sigura ca stiai asta deja.Luarea unei decizi si dreptul la opinie sunt doua lucruri diferite, orice om, la orice varsta are dreptul la exprimarea libera a opiniei.Deci si copii au dreptul la o opinie, desi asta nu inseamna ca au dreptul de a lua decizii.Parintii au si eu rolul lor, nu?happy

| greyhound a răspuns:

Da, are dreptul sa-si spuna parerea, dar sa nu-si faca mari sperante ca o va lua cineva de buna.

| petre059 a răspuns:

Opinia nu are treaba cu fizicul! Cu psihicul e discutabil, oricine are dreptul la opinie chiar si copil fiind poate avea o opinie mai buna decat un matur, totul este ca el sa fie luat in serios si nu in deradere.Am vazut copii copii de clasa 6-7 mult mai maturi in gandire decat altii in cl.12