| Sprike a întrebat:

Consolati-ma.
Sunt clasa a 8-a,inainte sa par foarte stupid in urmatoarele momente, ganditi-va ca voi ati putea fii in locul meu:
Dupa cum am mai spus, sunt clasa a 8-a si maine am banchetul, un moment in care relativ normal, elevii si profesorii se intalnesc pentru ultima data.Ei bine, la mine a fost total diferit,si trist:
Eu sunt un tip mai retras, mai calm si nu foarte sociabil, si putin grasut(trebuie sa mentionez asta),asa sunt eu,asa am fost facut si asa voi ramane si lumea (lumea needucata si lipsita de bun simt a.k.a "colegii") ma considera "gay",iar eu nu sunt "gay". Problema e ca toata cearta asta despre mine ca as fii "gay" a pornit chiar de la cel mai bun "prieten" al meu, acesta a inceput sa zica, cu o zii inainte de banchet, la toata scoala, ca eu sunt gay si nu stiu ce fac eu acasa cand sunt singur si etc..aceste lucruri fiind 0 adevarate(si nu stiu de ce a spus asta)doar pentru ca eram mai retras si nu prea "ma dezlantuiam" ca si ei, injurand, etc...
In comparatie cu ei, sunt un tip mult mai educat, respectuos si cu mai mult bun simt.Dupa banchet, eu o sa ma mut in alta parte si nu o sa-i mai vad niciodata, lucru care de mult timp ma bucura deoarece nu ii mai pot suporta,im fiecare zii vin suparat de la scoala, in loc sa vin fericit,pentru ca bineinteles, la noi, la scoala, decat cativa copii stiu notiunea de "bun simt". Avand in vedere ca toti, abolut toti din scoala m-au tradat si eu ras si au inceput sa isi bata joc de mine pentru un zvon care nu este adevarat,am ajuns sa cred ca practic sunt singur printre "oameni", decat un prieten, mi-a fost alaturi in toti anii si inca imi este de alaturi in acest moment greu.Deci...cateva sfaturi pentru consolare? Multumesc...

6 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Si eu sunt a 8-a si sunt cam ca tine. Am acelasi tip de colegi, doar ca stiu cand se mai opreasca atunci cand rad de cineva. Infine, i-ai suportat pana acum, mai ai o zi si ai scapat, te muti si nu ii mai vezi niciodata laughing. Acolo unde te muti poate iti faci niste prieteni adevarati si totul o sa fie bine si frumos. Nu ii baga in seama atunci cand mergi la banchet ( daca mergi ), stai cu prietenul tau sau iubita ta (daca ai ) si distreaza-te. Si poate nu o sa mai rada de tine la banchet, poate ca au uitat deja. Oricum incearca sa te distrezi, stai cu prietenii care ti-au fost alaturi si dupa ce te muti ai scapat si o sa o iei de la capat, doar ca ai grija ce prieteni iti faci si acolo. Bafta!

| Paulvasile10 a răspuns:

Pai fiecare are dreptul sa zica ce vrea, dar atata timp cat nu te cunosc, shut up...sincer! adica stiu cum e sa te simti practic ultimul om! o traiesc zilnic! trebuie doar sa le dai peste nas alora, i-ati o fata, tine-o pe langa tine si lasa-i in prostia lor acasa!

| StefiChan8D a răspuns:

Si asa a fost un baiat la mine in clasa. Ai grija sa nu te bati cu ei cand te enerveaza, nu ii injura, nu le fa nimic, toti ar da vina pe tine. Sa stii ca tu vei reusi in viata, nu ei. Probabil in locul in care te vei muta, vei da peste colegi normali. Mult succes

| clickkcilc a răspuns:

Ai rabdat atat, mai poti cateva ore.si apoi esti liber.ideea este ca acolo unde te duci sa ai grija ce poveste despre tine spui.ideal ar fi sa nu minti dar sa omiti intamplarile jenante din viata ta.nu trebuie sa iti deschizi sufletul in fata nimanui.lasa-i pe ei sa o faca prima data si apoi mai vezi cine merita.neavand prieteni, probabil vrei sa ai(e normal) dar nu te arunca orbeste in relatii de prietenie cu nimeni. daca esti mai grasut poti sa faci un sport, ce iti place tie.renunta la vechiul fb, ai o sansa sa o iei de la zero, sa iti faci o noua viata.nu sari peste nici un detaliu si ai rabdare. oameni rai o sa gasesti peste tot, daca nu poti sa ii eviti, fii tu mai rau ca eiwinking

| Gheorghita_Postolache_2000 a răspuns:

Nu-ti face griji, si eu abia astept sa scap de totii handicapatii din a 8-a. Gandeste-te ca odata ce te vei muta, iti vei putea "incepe o noua viata" sau ceva... Oricum, dupa cum am citit, ai niste colegi cam prosti, si crede-ma(am experimentat) daca lasi garda jos, o sa te duci jos. Sfatul meu este ca tu sa nu mai fi atat de retras, sa te mai bagi in seama, si sa faci o impresie buna in a 9-a.

| cyranos124 a răspuns:

O sa par prostesc...dar am numai 12 ani.Sunt la fel ca tine nu mai pot suporta colegii mei care se dau drept cei mai "inteligenti" din lume si totusi aproape li s-a scazut nota la purtare in fiecare an.Dar iti pot recomanda ca din neutru sa ajungi in defensiv si sa nascocesti niste replici haioase care sa ii amuze pe cielalti in timp ce te aperi de acela(fiindca fiecare coleg rade de cel mai neinseamnat lucru, si asa va fi mereu).Iti mai recomand pur si simplu sa ii ignori si sa iti vezi de treaba ta in timp ce ei se simt ca boschetarii ca nu sunt bagati in seama! Nu cred ca am fost de mare ajutor dar cel putin sper ca macar 10% ti-am fost! Noroc cu banchetul si cu "inteligentii" de colegi ai tai!