| DarthRevan a întrebat:

Cred ca o sa ma mut in America, fiindca am tot incercat si tara asta, ca tot am fost in Alba Iulia de 1 decembrie, m-a dezamagit, am 18 ani sunt tanar.Si nu am trait nimic bun in tara asta nicaieri, oamenii sunt asa rai, incat ei nu vorbesc cu tine (fiindca esti strain) si ei stau in anturajul lor si atat.Nu le pasa,fiecare e pentru el si nu sunt deschisi la nou,la a intalni oameni necunoscuti si asa mai departe.Mie nu imi place mentalitatea, nu ma leaga nimic de tara asta, nici macar familia sau altceva.Viata e facuta sa o traiesti sa o experiementezi nu sa stai cu familia ta si gata.Asta e o parere mea,de om si am multa energie,entuziasm si dorinta de a face lucruri si motivatie,dar in tara asta,toate cad doar cand ma gandesc la tot ce am incercat,o sa mai incerc inca o data vara viitoare sa fac ceva,dar daca nici aia nu merge,pot sa imi iau gandul de a sta in tara. Plec in America unde deschiderea e mai mare,si sunt sigur ca vor fi si parti proaste,dar acolo macar e deschidere,open minded, aici nu si cu asta am terminat tot ce am de zis, tinerii vor parasii tara peste 10 ani. Putini o sa vrea sa schimbe ceva in tara asta,si toti o simtim,dar nimeni nu o face si chiar daca vrei,nu ai cu cine!,Pentru ca nimeni nu crede in nimic,s-a pierdut spiritul tarii de mult,si nimanu-i nu-i pasa si acest sentiment ne cuprinde pe toti roamnii, fiindca numanu-i nu-i pasa deloc de nimic, decat de viata sa.

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa si crezi ca obtii viza de emigrant?
De unde scoti cateva mii de euro sa ajungi pana acolo si sa te intretii cateva luni?

E usor de zic, greu de facut... mai ales cand o sa dai peste rahatul care e in SUA. Visul american e de mult apus. Acum America e tara emigrantilor care traiesc de pe o zi pe alta, e tara chiriilor absurde si a mancarii extrem de proaste...

| DarthRevan explică (pentru suntserios):

Ma primesc am vorbit cu ei deja.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu cine ai vb sa te primeasca? Cu baietii de la ambasada? Ca ei sunt primii care sa te vrea acolo. Deci crezi ca iei viza de emigrant? Ca pe motive din astea ca te ai saturat de Romania nu se da viza

| DarthRevan explică (pentru suntserios):

Nu trebuie sa-ti dau detalii intelegi? daca ajung acolo nu trebuie sa stii tu.

| suntserios a răspuns (pentru DarthRevan):

Aha... eu nu trebuie sa stiu nimic, doar baietii de la emigrari care iti dau un sut in fund si te trimit acasa si iti mai freaca si o interdictie de cativa ani.
sau ai vreun plan magic sa ajungi prin vreun container?

esti amuzant, la inceput am crezut ca esti doar dezorientat, dar esti amuzant

| mihai69 a răspuns:

Și când o să dai de greu și acolo, unde pleci? în Antarctica?!?

| T0T a răspuns:

Stai liniștit că în alte țări vei găsi oameni și mai individualiști. Sunt și aicea destui deschiși la minte dar depinde de caracter dacă ești individualist sau nu, nu de cât de destupat ești. Mi-e greu să cred că nu e o problemă la tine căci oamenii pe care i-am întâlnit aici sunt ok, acolo chiar că vei fi printre străini și o să vrei să te întorci cel mai probabil.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Cât despre starea nației, păi aici deja e problema cu conducerea, cu faptul că suntem vânduți pe față la străini și că tot ce e românesc este distrus și lasă loc companiilor străine. Din punctul ăsta de vedere nu prea mai văd ce să schimbi căci schimbarea va sta întotdeauna la cei cu putere de decizie.

| DarthRevan explică (pentru T0T):

Tara asta nu e casa mea, e dusmanul.Iar eu am mai multi prieteni americani, am vorbit mai multe cu ei decat cu toti romanii, pricepi?

| T0T a răspuns (pentru DarthRevan):

Mi se pare că generalizezi aiurea iar un om care generalizează așa e oricum, numai deschis nu-i.

| DarthRevan explică (pentru T0T):

Deschis inseamna sa fi deschis la oameni noi si la idei noi, concepte noi.Iar oamenii de aici numai ciudat imi spun ca sunt, fiindca sunt neobisnuit, adica nu sunt normal sau sunt prea complicat ca om.

| T0T a răspuns (pentru DarthRevan):

Păi tu cât de deschis ești conceptului că ai cunoscut doar o mână de oameni de aici, nu ai cunoscut toți oamenii încât să spui despre toți că sunt închiși? Mai uite-te și la tine, poate e ceva în neregulă. Degeaba bagi toți românii în aceeași oală doar pentru că o parte te consideră așa și poate chiar au și motive. Nu este normal să îi bagi în aceeași oală pe toți de asta am zis că generalizezi. Un om deschis e în stare să vadă per ansamblu iar ăla ce generalizează așa numai per ansamblu nu vede.

| OldSoul a răspuns:

Da, ai dreptate in legatura cu tara noastra, dar sa stii ca nici sa o iei de la 0 in alta tara nu este chiar atat de usor.

| DarthRevan explică (pentru OldSoul):

Pentru mine este, fiindca sunt un om deschis nu incuat ca romanii, nu imi place nimic in tara asta

| OldSoul a răspuns (pentru DarthRevan):

Daca in tara ta te consideri ignorat ce te face sa crezi ca intr-o tara complet straina va fi altfel? Chiar crezi ca acolo toti te asteapta cu bratele deschise?
Iti garantez eu ca-ti va fi greu la inceput cel putin daca nu ai cunostinte acolo.
In rest, sper sa reusesti.

| DarthRevan explică (pentru OldSoul):

Pentru mine nu e straina, deja am oameni cu care am vorbit. Intelegi? adica e cam aranjata treaba, nu intelegeti voi contextul.

| FaraNume1245 a răspuns:

Ai intalnit persoanele gresite pana acum. Chiar multe persoane vor sa schimbe ceva, doar ca nu pot. In Romania, Parlamentul are aproape toata puterea, ei fac legile, si le fac doar pentru ei. Daca ti-ai gasi un anturaj potrivit pentru tine, sunt sigur ca nu ai mai gandi asa.

| RainbowD a răspuns:

Si totusi, crezi ca daca mergi in America va fi mai bine? Fiecare tara are "problemele" ei. O fi asa Romania, cum o fi, dar pana la urma ii tara in care te-ai nascut. Poate ai intalnit doar oameni cu parere negativa despre tara asta. Intr-adevar, uneori este mai greu, dar totusi, sunt oameni care totusi inca mai cred intr-o schimbare, oricat de mica ar fi ea. Depinde si de anturajul in care esti...eu totusi, oricat ar fi de greu, respect tara asta, doar e tara in care ne-am nascut. Gandeste-te un pic, cat s-au luptat stramosii nostri pentru tara asta, si ca sa fim noi liberi, si peste cate greutati au trecut. Eu inca mai cred intr-o schimbare, oricat de mica ar fi ea, dar este nevoie si de oameni care sa-si dea interesul pentru tara asta.

| DarthRevan explică (pentru RainbowD):

Am incercat, l-am pierdut asta e.Toti sa plecam si sa stea tara asta asa cum e, cu toti oamenii fara cap.