| briquette a întrebat:

Cum demonstrez ca e pastel?

Răspuns Câştigător
| georgy10 a răspuns:

Uite aici trasaturiletongueastelul este o creatie lirica descriptiva, apartinand literaturi culte, care prin intermediul unui peisaj transmite sentimentele eului liric.Modul de expunere folosit este descriera. Într-un pastel dominante sunt imaginile artistice, realizate prin figuri de stil, organizate într-o descriere tip tablou. Acesta poate avea ca temă un anotimp, un colț de naturǎ, un moment al zilei, un aspect din viața micilor vietuitore etc.
La origine termenul pastel desemna un creion colorat, moale, pentru desen, făcut din pigmenți pulverizați, amestecați cu talc și cu gumă arabică sau orice tablou ori desen executat cu acest fel de creioane.
Preluat de poetul român Vasile Alecsandri, termenul a ajuns să desemneze o poezie cu conținut liric, în care se zugrăvește un tablou din natură. Vasile Alecsandri a fost cel mai mare pastelist român. Exemple: „Sfârșit de toamnă", „Iarna", „Mezul iernii", „Gerul", „Viscolul", „Dimineața", „Noaptea", „Malul Siretului".
Pastelurile, bogate în imagini artistice (vizuale, olfactive și auditive) exprimă sentimentele poetului în mod direct, prin intermediul descrierii și al epitetelor, comparațiilor și al personificărilor. Autorul creionează un tablou al naturii având în prim-plan elementele ale naturii pe care la descrie.
Deoarece pastelul este o specie a genului liric, în el mai sunt prezentate și elemente de prozodie, ritm și măsură.
Creatorul pastelului in literatura romana este considerat Vasile Alecsandri. Toate pastelurile sale au fost publicate in revista "Convorbiri Literare"(1868-1869)
Pasteluri au mai scris :Ion Heliade Radulescu, Mihai Eminescu, George Bacovia, George Cosbuc, Ion Pilat, Lucian Blaga etc.

Trasaturile pastelului
Sunt prezentate trasaturi caracteristice ale unui anotimp, colt de natura
Sunt exprimate prin tabloul creat, sentimentele poetului
Se folosesc figuri de stil specifice descrierii : epitetul dublu, triplu, ornant, cromatic, metaforic, personificarea, comparatia, repetitia, aliteratia, enumeratia, asonanta
Modul de expunere este descrierea.
Dupa fiecare trasatura exemplifici adica fie povestesti din opera pe care trebuie sa o demonstrezi ca fiind un pastel fie citate din ea.La inceput poti defini pastelul si vb putin despre opera respectiva si autor dupa care incepi cu trasaturile si exemplifici.La sfarsit spui: prin toate trasaturile prezentate rezulta ca opera...( opera pe care trebuie sa o dem) este un pastel si gata.Succes. Fundita?