| Merx a întrebat:

Cum demonstrez ca un text apartine unui PASTEL?

10 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Prima data scrii definitia pastelului si date despre autor si opera lui.

Apoi arati de ce este pastel specificand trasaturi ale acestuia. Trebuie sa dai exemple din text.

In final zici "Cu ajutorul celor de mai sus putem demosntra ca opera x este pastel"

http://meditatii-la-romana.blogspot.ro/......astel.html
http://referat.clopotel.ro/Iarna___demonstratie_pastel-11687.html

| beautifulkiss a răspuns:

Buna intai scrii cateva date despre opera si autor,tema,sentimentele sunt exprimate cu ajutor elementelor naturii si exemplifici,sunt prezente figurile de stil,sunt prezente culorile pastelate, sunt prezente elementele de versificatie(masura, ritm si rima)si imaginile artistice(vizuale, olfactive, auditivie de miscare etc)iar la sfarsit spui parerea personala unde poti pune definitia ca o concluzie.Numai bine.

| Azµre a răspuns:

Uite așa.

Incepi cu definitia pastelului si ceva date despre opera si autor. Apoi incepi sa spui ca sunt prezentate trasături caracteristice ale unui anotimp, colț de natură.
Sunt exprimate prin tabloul creat, sentimentele poetului.
Se folosesc figuri de stil specifice descrierii: epitetul dublu, triplu, ornant, cromatic, metaforic, personificarea, comparația, repetiția, aliterația, enumerația, asonanța.
Modul de expunere este descrierea.
Si apoi incheierea si gata.

Alte răspunsuri
| Laura0 a răspuns:

Scrii introducerea, definitia operei lirice si a pastelului, comentezi titlul, sentimentele, apoi treci la marcile eului liric si trasaturile pastelului.

| stefanutzstefan a răspuns:

Pastelul este o opera a genului liric in care prin intermediul unui tablou ne sunt transmise sentimentele eului liric si dupa aia scrii un prim argument ar fi sentimentele, trairile, emotiile sunt transmise in mod direct si tabloul este descris prin imagini si figuri de stil.

| Ariciuc_Carmina_Delia_1998 a răspuns:

Prima data scrii definitia pastelului si date despre autor si opera lui.

Apoi arati de ce este pastel specificand trasaturi ale acestuia. Trebuie sa dai exemple din text.

In final zici "Cu ajutorul celor de mai sus putem demosntra ca opera x este pastel"
http://meditatii-la-romana.blogspot.ro/......astel.html
http://referat.clopotel.ro/Iarna___demonstratie_pastel-11687.html

| Laura_El_Masry_1977 a răspuns:

Cel mai usor ca sa argumentezi ca textul este un pastel trebuie sa cunosti definitia; Pastelul este o specie a genului epic/liric in proza sau versuri, prin intermediul unui peisaj ce transmite sentimiente eului liric. Apoi comentezi cateva figuri de stil si imagini artistice, versificatia si concluzia. Sper sa te ajute.