| Lasvegasnevada a întrebat:

Cum este in Tijuana ma refer daca sunt crime, droguri sau saracie

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Am colegi care au fost acolo în interes de serviciu, este în Mexic, aproape de graniţa cu Statele Unite, statul California, aproape de oraşul San Diego. Din câte au povestit colegii mei, controlul la graniţă este FOARTE, FOARTE sever, de fiecare dată (ei erau cazaţi la un hotel din Statele Unite, şi treceau graniţa pentru a merge la fabrica pe care o vizitau. De fiecare dată la dus, dar şi la întors controlul vamal era FOARTE dur şi amănunţit). Asta înseamnă că în acea zonă este mare problemă cu drogurile, deci şi cu crima organizată, mafie, etc.

Îi voi mai întreba mâine cum a fost pe acolo şi îţi voi mai scrie.

| Lasvegasnevada explică (pentru RomulusMilea):

Ok

| RomulusMilea a răspuns (pentru Lasvegasnevada):

Salut, Azi (joi, 23 august 2012) am vorbit cu o colegă de-a mea care a fost în delegaţie la Tijuana. După cum scriam în răspunsul meu precedent, ea a avut o cameră de hotel rezervată în San Diego, în SUA, la 10 minute de condus maşina, faţă de graniţă.

A spus că Tijuana este practic chiar pe graniţă, dar odată trecută graniţa se vedea o diferenţă colosală faţă de San Diego, adică în Tijuana se vedea sărăcia, plutea în aer un fel de nelinişte, infracţiunile păreau la ele acasă, mulţi dintre oameni nu păreau de încredere, din niciun punct de vedere. Ei nu au fost lăsaţi să iasă din clădirea fabricii pe care o vizitaseră (de fapt nu cred că ar fi vrut neapărat să fi vizitat ceva), le-a fost suficient să vadă pe drum, din maşină cam cum stă treaba prin Tijuana. Ei erau aduşi dimineaţa cu o maşină, de la hotel la Tijuana, dar direct la fabrică, iar apoi după-amiaza înapoi de la fabrică, direct la hotel în San Diego.

Mai povestea colega mea că la trecerea graniţei nu erau controlaţi corporal, dar li se puneau întrebări despre vizita lor în SUA, cât stau, de ce au venit, când se întorc, apoi cu paşaportul lor în faţă, poliţia de frontieră îi întreba din ce ţară vin, din ce regiune a ţării, cu detalii clare. La orice li se părea lor suspect, cel care nu răspundea cum trebuie, era luat într-o cameră separată, nu vrei să ştii ce se putea întâmpla acolo, nu cred că doresc nimănui să ajungă acolo.

Vrei să călătoreşti acolo? Sau?

Sper să te fi ajutat. Mulţumesc pentru fundă, apreciez.