| DoarEU_1902 a întrebat:

Cum imi pot convinge parintii sa ma lase sa ma duc la un liceu nu foarte aproape de casa? Eu stau in sectorul 4, iar liceul este in sectorul 6.

Funda.

1 răspuns:
| OoBunnyoO a răspuns:

Încearcă să le dai argumente de ce vrei să te duci acolo, interesează-te cum ajungi acolo, cât faci pe drum asta o să le arate că eşti cât de cât responsabil şi ştii în ce te bagi. Ar fi ideal dacă ai avea şi un prieten/prietenă cu care te poţi duce să le spui că mergeţi împreună şi află de ce anume ei nu vor să te lase să mergi acolo ca să găseşti nişte contra-argumente. Şi încearcă să îi prinzi întrţ-o stare calmă, iar discuţia să fie calmă în general, altfel nu ai şanse de câştig. xD Insistă pe tema asta şi spune-le cât de important este să te duci la acel liceu. Cu perserverenţă şi argumente bune ar trebui să ai ceva şanse să îi convingi.