| NuConteazaCineSunt a întrebat:

Cum pot deveni fata de gasca? (nu ca vreau sa intru intr-o gasca, da fetele din clasa zic ca sunt prea cuminte, sa fiu putin mai de gasca, adica putin mai obraznica)...Deci cum pot deveni de gasca?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce implica ca tu sa devii fata de gasca. Daca de ex trebuie sa iti schimbi look-ul, comportamentul etc. eu zic sa o lasi mai moale. Fiecare om are un caracter si nu trebuie sa ti-l lasi dstrus de ce zic ceilalti. Te-ai gandit vreun moment ca poate ele sunt geloase pe tine pentru ca iei note bune, nu intra in bucluc cand toate celalalte o fac etc. Am observat asta pentru ca ai zis ca ti-au spus ca esti prea cuminte, si ca trebuie sa fii mai obraznica. In plus daca esti interesata si de baieti, atunci gandeste-te ca poate exista un baiat care te place pentru ceea ce esti, nu pentru ceea ce vor asa zisele tale "prietene" sa fii.
In zilele noastre un copil care sta in banca lui(la modul figurativ), invata bine s. a. m. d e considerat tocilar, exclus etc.
Nu este bine nici sa fii genul de copil care toata ziua sa stai cu nasul in carte. Ar fi bine sa imbini utilul cu placutul adica sa si inveti si sa si iesi cu colegii/prietenul/prietenele tale.
In plus in viata iti prinde bine sa fi cuminte, la locul tau, si invatat. Tu cand vei deveni mare, vei fi constiincioasa la munca si vei castiga un salariu care iti va putea permite sa te relaxezi si sa "fii de gasca", pe cand "prietenele" tale s-ar putea sa fie putin geloase pe tine.
E decizia ta ce faci. Sfatul meu este sa faci ceea ce considera inima ta, iar daca te schimbi, nu te schimba prea tare. Sper ca te-am ajutat.
Imi dai te rog fundita?puppy dog eyes

2 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Fă ce vrei tu. De ce simți nevoia să îți pese de ce îți spun alții, la faza asta? Comportă-te natural, fii tu însuți. Dacă ai mai multe fețe nu o să îți fie bine. Baftă.

| BeYourOwnMaster a răspuns:

Hmmm... poti sa incepi prin a purta discutii cu ceilalti care vezi ca ii preocupa pe ei, ca sa pari interesata si sa ii ajuti cu sfaturi, sa propui iesiri pe afara cu ''gasca''. Orkm, cea mai importanta e comunicarea si poate le sau ii ajuti si cu cateva sfaturi utile.Asa sigur o sa te vada cu alti ochiwinkingBaftaa:*