| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scrie mai frumos? sunt fata si scriu frumos doar cand scriu incet dar cand scriu repede scriu urat? Ce pot sa fac? ajutor

6 răspunsuri:
| Yukidaruma a răspuns:

Si eu am aceeasi problema ca si tine, de ani, si acum is a 8 si profa de romana a zis sa-mi schimb scriu ca la examene daca nu inteleg profii ce am scris nu imi ppucteaza exercitiul,, cica 1, 20 este pentru scris pff... laughing, oricum din clasa a 7 am inceput sa ma mai dezmeticesc, am vazut pe la fetele de la mine din clasa cum fac unele litere, si mi-au placut si am zis sas incerc si eu, cum ar fi e-ul, eu il faceam exact cum l-am invatat nu asa de tipar mic laughing, oricum acum fac litera cu litera, si imi schimb putin felu de a scrie, sper sa-ti fie de ajutor, aaa si mi-am adus aminte o chestie tare, mi-a zis profa ca daca nu-mi shim scrisu, face exact cum a facut la clasa ei (ca e si diriginta la o clasa), i-a pus sa scrie pe caiete din alea cu linitue ca in clasele mici, si sa repete toate literele rolling on the floor

| simf a răspuns:

Intai ia fiecare litera in parte si scrie frumos cate 2-3 pagini numa icu litera respectiva, pana vezi ca deja o faci mereu la fel. apoi incearca de fiecare data cand scrii sa faci literele cum eerau cele pictate. si antreneaza-te, asta e secretul, vei scrie din ce in ce mai repede. pe vremuri, in clasele 1-4 se facea caligrafie si din acest motiv multi adulti au scris frumos (daca nu si l-au deformat intre timp)

| AuDreY a răspuns:

Exerseaza scrisul dupa dictare doar asa o sa ai un scris frumos. Eu sunt a 10-a si nu mai am probleme cu asta

| denysyk a răspuns:

Pai si eu sunt fata si am aceeasi problema sunt clasa a v-a si scriu frumos doar cand scriu incet si stau sa pictez fiecare litera

| Andreww a răspuns:

Incearca sa scrii frumos chiar daca iti ia mai mult timp si apoi incearca sa scrii din ce in ce mai repede, tot frumos.cu timpul te obisnuiesti big grin

| alicecristiana a răspuns:

O colega de-a mea are aceiasi problema.Ea s-a invatat ca la Geografie,Franceza,Engleza, Istorie, Latina, Germana(In general la limbi straine) sa aiba un alt caiet(Unul de clasa si unul de notite(nu stiu daca ai inteles))Ea scrie pe cel de notite prescurtat, iar acasa transcrie.Doar ca pierde timp, ceea ce este in dezavantajul ei.