| angelica02 a întrebat:

-cum puteti explica iubirea! de ce doare atat de rau?

Răspuns Câştigător
| BiTW a răspuns:

În viziunea mea, iubirea doare dintr-un simplu motiv - lipsa de gândire. Și acum să explic și de ce. Toate fetele, fie ele drăguțe sau mai puțin, caută doar băieți plini de mușchi, tupeu, fițe, care doresc mereu să se afle în centrul atenției. Acei băieți nu inspiră niciodată încredere, își bat joc de sentimentele fetelor care îi iubesc, iar de aici rezultă suferința care se așează treptat-treptat în sufletele acestora. De ce se ajunge aici? Pentru că TOATE fetele, chiar dacă și aici pe TPU obișnuiesc să spună că preferă un băiat timid și cu bun simț în detrimentul unui șmecheraș plin de anturaje, de fapt preferă mereu să aleagă a doua variantă. Cunosc și cazuri personale, fete care mărturiseau pe diverse site-uri de socializare că niciodată nu vor vinde un băiat sufletist și educat pe unul cu bani și plin de fițe, însă cu adevărat situația era cu totul și cu totul alta.

În caz similar, mulți băieți sufletiști se lasă învinși de niște vorbe ieftine ale unor individe ce doresc doar să profite de ei, și ajung la un moment dat să-și blesteme zilele pentru greșeala făcută.

Când ne vom trezi la realitate, nu știu, însă cert e că în ziua de azi majoritatea celor dintre noi judecăm greșit, respingem oameni care ne vor binele și ne alăturăm cui nu trebuie. Unii din noi regretăm ulterior, alții suntem nepăsători. Iubirea ține în primul rând de destin, și de asta toți copiii și adolescenții care se tot plâng zi de zi pe aici că au fost părăsiți de prieten/ prietenă nu vor înțelege niciodată termenul dragoste la astfel de vârste. Dragostea adevărată nu se cunoaște printr-un sărut la umbra copacului din spatele școlii, după orele de curs, ci prin sentimente și respect reciproc, și nu în ultimul rând prin maturitate. Și durează mult, extrem de mult până ne maturizăm și ne izbim de realitate, din păcate.

2 răspunsuri:
| SimoNARaluCA a răspuns:

Iubirea este un sentiment pe care majoritatea oamenilor il simt.Este absolut normala.Anormal este sa nu poti simti asa ceva.Doare pentru ca este imposibil sa nu fii dezamagit, macar o data in viata.Nu vreau sa fiu rea, dar asa este.Cat tu suferi pentru cineva, poate altcineva sufera pentru tine.Nu exista o definitie exacta a iubirii si nu va exista niciodata dupa parerea mea happy

| TheUnforgivenIII a răspuns:

Dacă am ști, nimeni nu ar mai suferi din dragoste.