| Autumnleaves7 a întrebat:

Cum să am o dictie bună? Să numai vorbesc asa de repede?

3 răspunsuri:
| rynaqui a răspuns:

Fa exercitii de dictie, am auzit ca ajuta. Daca vb prea repede invearca sa citesti cu voce tare si cat de incet poti, sa se auda clar si raspicat fiecare litera, usor usor maresti viteza de citire pana la 'normal' si iti va intra in obicei

| PreaTareღ a răspuns:

Fa exercitii de dictie.
Cauti texte si exersezi.

| NaneSchizophrenia a răspuns:

Cauta texte de dictie, repetale, cand ai timp liber fa asta, citeste tot ce apuci, citeste-ti mesajele cu voce tare, orice ce tine de citit. Si uneori ajuta si vorbitul repede. Bafta! Funda?big grin