| victor73 a întrebat:

Cum scap de cosuri am incercat multe creme dar nici un rezultat?

Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

1.Cand speli ai grija sa speli bine toata fata, pana la urechi, nu doar o parte
2.Foloseste un sapun dove, e cel mai bun.
3. Dupa ce te speli, stergete bine pe fata, astfel vei lua toata mizeria d p fata
5.ia un cartof crud, fa-l felii, apoi freaca feliile timp de 10 minute pe zonele cu cosuri
6. Măcină bine un pumn de fulgi de ovăz şi amestecă-l cu puţină apă. Lasă mască să acţioneze 15 minute, timp în care stai întinsă pe spate.
7.Un gălbenuş de ou, bătut bine înainte să fie aplicat pe faţă cu o pensulă cosmetică, este un tratament eficace împotriva coşurilor. Lasă-l să se usuce şi spălă-ţi faţa după 10 minute cu apă călduţă.
8.amestecă un sfert de mâr ras cu o linguriţă cu vârf de miere pentru a obţine o mască naturală şi eficientă cu efect antiacneic. Dacă mierea este foarte groasă, poţi adăugă şi puţină apă la mască ce se ţine pe faţa timp de 20 de minute.
9.Amestecat cu apă, bicarbonatul de sodiu devine o pastă ce te poate ajuta să scapi în mod natural de coşuri. Poţi opta pentru o mască facială completă, care se spălă cu apă călduţă după ce s-a uscat, sau poţi aplica amestecul doar pe coşurile cele mai mari.
10.Infuzia de mentă are un efect dovedit împotriva coşurilor şi îţi împrospătează pielea, reducând inflamaţia şi petele roşii. Dacă ai pielea foarte sensibilă, testează mai întâi reacţia la ceaiul concentrat de mentă pe o zona redusă.
11.Un amestec de oţet cu sare de masă fină şi cu apă poate fi o altă soluţie naturală accesibilă acasă oricând. În funcţie de sensibilitatea pielii tale, poţi dilua oţetul mai mult. Nu păstra amestecul pe faţă mai mult de 5 minute, după care spălă-ţi faţa cu apă rece.
12. Dacă ai acces la ghimbir proaspăt, această plantă poate avea un efect antiacneic excelent. Sucul obţinut la tăierea unui rizom de ghimbir proaspăt are un efect puternic împotriva coşurilor şi calmează inflamaţia atunci când este aplicat local. După câteva zile de tratament, erupţia poate dispărea complet.
13. Dacă ai porii dilataţi, acneea poate fi mai vizibilă şi mai neplăcută. Sucul obţinut dintr-un castravete proaspăt are un efect puternic pentru calmarea acneei pe un ten cu pori deschişi. Se ţine întins pe faţă timp de 15 minute, apoi se îndepărtează cu apă călduţă.
Bafta!happy

3 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Iti recomand o vizita la dermatolog, e solutia cea mai buna pentru aceasta problema adolescentina. Din cate stiu si solutiile celor de la ClearSkin sunt bune.

| diverse a răspuns:

Acnee
CAUZE
Pielea dumneavoastra produce pre mult sebum lubrifiant uleios natural excesul blocand porii acestuia.
Cea mai frecvanta forma, acneea vulgaris, se localizeaza pe fata, torace, umeri sau spate, cu aspecte de puncte negre, albe sau pete rosii.
Acneea chistica apare sub forma unor chisturi dureroase sau a unor noduli durerosi, duri.
Fluctuatiile hormonale produse la pubertate, aticonceptionale, ciclul menstrual, sarcina sau debutul menopauzei cresc frecvent productia de sebum, ceea ce poate determina aparitia acneei.
Alte cauze declansatoare sunt unele produse pentru machiaj, expunerea la soare sau stresul. De obicei acneea este ereditara
Eliminati petele acum
Prima metoda de atac este reprezentata de o crema, o solutie lichid sau gel eliberate fara reteta, care contin benzoil peroxid Klimicil gel, de exemplu. Acesta actioneaza prin producerea unei iritatii blande a pielii, ceea ce favorizeaza exfolierea celulelor tegumentare moarte. Acest lucru ajuta la eliberarea porilor blocati. De asemenea, benzoil peroxidul distruge bacteriile care infecteaza porii blocati
e luata de pe blogul peu

| AndreeaDiana9999 a răspuns:

Cosurile sunt praful cu excesul de sebum + pubertatea in randul adolescentilor nu poti scapa definitiv de ele. o solutie pe o perioada de timp ar di ori dermatologul ori tratamente cu laser, dar ca sa eviti cosurile am sa iti dau niste sfaturi care vor da roade
1.Nu le sparge
2. Spala-te des pe fata mai mult de 10 ori pe zi
3.Nu lasa pe altcineva sa-ti atinga fata, ar fi convenabil nici tu sa nu o faci
4. Aplica dimineata si seara o crema hidratanta pentru piele
Si un sfat cremele astea nu sunt bune de nimic crede-ma, mai tare agraveaza situatia!
Sper ca-mi vei folosi sfaturile
Funda?