| pisicelulcatelului a întrebat:

Cum se face diferenta dintre un nume predicativ si un predicat verbal la diateza pasiva? big grin

4 răspunsuri:
| SuperMagicSmile a răspuns:

Pai numele predicativ intra in alc. unui predicat nominal,care spune ceva despre cineva(adica : x este y de ex. Andrei e prost, maria e curva etc.), in timp ce pred. verbal arata o actiune pe care o face cineva ( adica: x face y de ex. radu mananca, maria fluiera etc.) Si pred. verbal la diateza pasiva arata o actiune facuta de cineva asupra altcuiva.

De ex. Radu a fost omorat de Matei.

Dar trebuie sa aiba forma asta, nu Matei a omorat pe Radu, pentru ca aia e diat. activa.

| LittleLady a răspuns:

Predicatul nominal este aclatuit din verb copulativ si nume predicativ.numele predicativ nu se poate inlocui niciodata cu "a exista", " a se afla":Mara este cuminte.nu poti spune Mara se afla/exista cuminte.atunci acel "este" (verb copulativ), impreuna cu "cuminte"(nume predicativ)formeaza predicatul nominal.
DAca iei doar"este" nu e corect pentru ca nu poate forma singur predicatul verbal.
Acum diateza pasiva:arata ca actiunea facuta este suferita "de catre cineva" si suferita de noi.de obicei se recunoaste dupa sintagma "de catre..."(asta daca apare in context). exemplu: Cartea este citita de catre elev./Patul a fost facut de mama. Aici(in ambele propozitii) cuvintele "citita" si "facut" nu arata cine face actiunea ca sa poata fi nume predicative.

| Fetytza99 a răspuns:

Poate vrei sa zici predicat nominal : el este frumos. Este format dintr-un verb copulativ si un nume predicativ. Verbul la diateza pasiva, arata ca altcineva face actiunea si noi o suferie : el este scos pe usa de catre cineva. Verbul la diateza pasiva, arata actiunea facuta de cineva, pe care noi o suferim. Inca un exemplu : Este certat de mama. Este tot verb la doateza pasiva deoarece altcineva face actiunea iar noi a suferim. Predicatul nominal se poate inlocui cu un alt verb copulativ ex: el este medic-el devine medic. Sper ca te-am ajutat

| PandaXD a răspuns:

Verbul la diateza pasiva se formeaza din auxiliarul ''a fi''+verb la participiu ( ex. este facut, va fi luat, a fost aruncat). Dupa aceste verbe la pasiv se poate pune intrebarea '' De catre cine''? (ex. este facut - de catre cine?). in schimb numele predicative sunt alte parti de vorbire : adejective este bun, albastru, verde, frumos sau substantive este capitan, sofer, scriitor, pictor ori pronume este acela, el, ea.