| Lauracrist a întrebat:

Verbul "a fi" ce valoare are in diateza pasiva? Adica e verb copulativ sau predicativ?

9 răspunsuri:
| miTzuliK93 a răspuns:

"a fi" este verb copulativ. De ce? Pentru ca poate fi inlocuit si cu alte sensuri in propozitii. De exemplu luam propozitia urmatoare: Ana este acasa. "este" il poti inlocui cu "se afla", adica: Ana se afla acasa. Sper ca ai inteles ideea.

Diateza pasiva zice ca subiectul sufera actiune care este realizata ulterior de catre altcineva. Exemplu: Bobocii sunt numarati toamna. (sunt numarati) | El este invatat de instructor. (este invatat)

| anonim_4396 a răspuns (pentru miTzuliK93):

Ai zis ca este copulativ daca poate avea si alte sensuri.
Atunci e predicativ...
Este copulativ atunci cand formeaza predicatul nominal impreuna cu numele predicativ.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e. Predicativ am vrut sa pun si eu, in prima instanta. Graba. tongue Mersi de atentionare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru miTzuliK93):

Mna...n-am zis-o cu rautate, sa stii laughing

| miTzuliK93 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu toate ca "a fi" poate fi si copulativ cand nu are sensul de "a se gasi", "a se afla", "a exista". Asta am uitat sa precizez. Uit cam mult, pff...

| anonim_4396 a răspuns (pentru miTzuliK93):

"A fi" e singurul verb care poate avea valoare predicativa, copulativa sau auxiliara pe deasupra.
Pe mine ma enerveaza ca multa lume il scrie prost.

| anonima0101 a răspuns:

Este verb copulativ. Iti spun sigur big grin.

| PŞtefaniaP a răspuns:

E auxiliar din cate imi aduc aminte.

| Lauracrist explică:

Nu cred ca e auxiliar. Ori copulativ, ori predicativ.