| stefanyparis a întrebat:

Hei imi spuneti si mie cum sa fac diferenta dintre predicatul verbal la diateza pasiva si predicatul nominal va rog?
dau funa**
El este folosit. - ce predicat e?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| beautifulkiss a răspuns:

El este folosit este predicat nominal pentru ca nu merge sa zici El exista/se afla folosit.

| Piersii a răspuns:

El este folosit. - predicat nominal
Ca sa fie la diateza pasiva avea nevoie de un "de" : ex. El este folosit (de cine) de Alex.
Funda?

| theXanonymousX a răspuns (pentru Piersii):

Ai nevoie de 'de' dar nu trebuie sa apara neaparat in propozitie, daca poti sa pui de cineva atunci e la diateza pasiva

| theXanonymousX a răspuns:

Predicat verbal iar 'este' e verb auxiliar