| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

Cum vi se pare asta? Eu sunt cat mai darnic cu oricine, împrumut bani prietenilor fără să îi cer inapoi (gen 20, 30 de lei, cantități mici) ii ajut cu ce pot cand au nevoie...cand ma duc in oras cu prietenii fac eu cinste, dar cand vine vorba sa mi se întoarcă favorul parca nu pot sa accept...adică de exemplu nu accept ca un prieten sa imi faca cinste si prefer sa imi plătesc eu nota, ce părere aveți?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

As vrea sa am un prieten ca tine mann, ce parere sa am, esti o persoana empatica, plina de compansiune, ai o inima de aur http://www.youtube.com/watch?v=x3VoypZ58pg

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o parere, este doar o decizie personala prin care tu preferi sa faci cinste. vezi sa nu-ti pui prietenii in situatii neplacute, sa nu inteleaga ca te dai mare smecher cu banii parintilor si ca vrei sa-i cumperi, sau sa-i tii langa tine, din cauza ca le platesti consumatia.
Mai lasa-i si pe ei sa plateasca, pentru a se simtii bine, sa vada clar ca nu le cumperi prietenia.

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru Violleta2022):

Nu vreau sa ii cumpăr, oricum mergem foarte rar, iar cand am destui de multi bani la mine fac eu, dar ideea era ca nu pot sa accept sa mi se faca cinste ci prefer să imi plătesc absolut tot

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum vrei să ni se pară? Este plăcerea ta să faci favoruri prietenilor dacă ai cu ce.

| Endoryus a răspuns:

Parca o sa te vad in 10 ani ca o sa bocesti " oamenii sunt rai, eu ii ajut mereu dar ei niciodata". Par nu e vina nimanui ca tu esti mai bleg. Si da, esti unul mare de tot. O sa ajungi sa fii luat de prost in viitor, ai grija.

| llleo a răspuns:

Așa sunt și eu. Nu-mi place să fac ceva, să mănânc ceva, orice, din banii altora. Se numește caracter.