| 0x11111051 a întrebat:

Cum voi va gasiti un obiect pierdut?

O intrebare care, cred ca, multi si-au dat-o.

Deci, sunt in clasa a 9, si mi-am pierdut... un manual. De engleza. Deci iaca s-a intimplat citeva saptamini in urma. Am avut o evaluare, si fiindca un coleg nu avea manualul, profa mi-a zis sa il dau pe al meu lui. La pauza mi-l intoarce inapoi. Tin minte ca erau 2 colege care mai scriau evaluarea, s-a apropiat una de mine ca sa imi ceara ajutorul. Asta ii atit. Acasa nu imi amintesc ce am facut. A 2 zi, dau sa imi pun cartile in geanta (era seara) si imi dau seama ca cartea lipsea. Parintii inca nu stiu. La scoala am cautat-o nu am gasit-o. Pe colegi tot am intrebat. Nimeni nu stie.

Ce mi-ati recomanda? Cum ar trebui sa procedez? Cui i-ar trebui carte? Din colegi pe nimeni nu am ca suspect. Poate ar fi profesoara? Nu stiu(

Si a 2 intrebare cum ar trebui sa spun la parinti? Mama intotdeauna a fost severa cu mine in privinta scolii. Doresc sa gasesc cartea inainte ca mama sa afle.

Răspuns Câştigător
| rememberme24 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat sa imi dispara cartea de biologie si nu am gasit-o nici astazi(de 3 saptamani tot o caut).Dar, asta e...astfel de lucruri se intampla tuturor. Daca iti faci griji ca te vor certa profesorii, stai linistit: poti sa iti cumperi o carte noua de la o librarie si sa o predai pe aia la sfarsit de an sau cand veti preda cartile, ii spui dirigintei ca nu o mai gasesti si ca o vei plati daca este cazul.Cat despre parinti, ce iti pot face ca ai pierdut cartea? In cel mai rau caz te alegi cu o morala ca pe viitor sa nu mai pierzi nimic.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mare scofala, iti numara ai tai manualele?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de ce nu ii zici la fel si lui maica ta cand o sa te intrebe de manual? Ca vad ca esti tare in gura pe net, da tie frica sa nu te bata mama la fundulet.

| marian951 a răspuns:

Nu ar trebui sa te ingrijorezi ca ti-ai pierdut cartea.O sa platesti la sfarsit de an maxim 5 lei pentru ea.Stai pana atunci in banca cu un coleg ca nu mai este mult pana la sfarsitul anului

| vasiok127 a răspuns:

Mdaa... daca ai pierdut cartea la scoala nu prea cred ca cineva ti-l va returnara, dar daa ai prieteni buni si de incredere il va intoarce, nu cred ca profesoara l-a luat, chiar daca l-a luat nu intetionat ci apoi sa til intoarca, oricum icearca sa intrebi profesoara, daca ai intrebat colegi si fara rezultat, atunci nu ai decat sati procuri alta carte de engleza.
Trebuie spus parintilor despre aceasta si nu se va intimpla nimic, oricui se poate intimpla, spune-i ca nu se va mai repeta, nu cred ca te mustra tare, doar putina morala si atat sa vii mai precaut data viitoare.
Bafta!

| NumelePrenumele a răspuns:

Intreaba toti profesorii din scoala