| GeorgeMih0 a întrebat:

Daca ar fi sa alegeti, unde ati alege sa va nasteti? Mie nu imi place in Romania deloc.

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Încet, nu te enerva.
Glumești, nu?
Evident că glumești.

"Te sfătuiesc să mai vizitezi locuri". Da, asta îl sfătuiesc și eu. O să vadă diferența dintre o țară adevărată și tot ce cuprinde ea și o cocină precum România.
Ce are România și nu are Anglia, Germania, Franța, Spania, Grecia, Elveția, Sua și restul țărilor cu renume?
Zi-mi un singurul lucru.
Să nu zici că oameni că mi-e frică să nu mă sparg cumva de râs. Eventual țigani și gunoaie marea majoritate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Voi vedeti numai lucrurile negative. Sunt mai multe pozitive. Cum spuneam nu stiti sa va apreciati tara. De aceea este unde este acum. Nimeni nu mai este un patriot nici la conducere nici in societatea de rand, doar foarte putini. Toti pleaca. Raman incopetenti si tigani. Tiganii de ce sunt in Romania? Din cauza bunavointei noastre. Din cauza ca i-am primit din bunavointa ca nu am fost rasisti si am acordat drepturi ca am fost o tara democratica chiar si in momentul in care eram inconjurati de totalitarism in jumatatea secolului 20 ca am incercat sa impiedicam genocidul pe cat era posibil desii era impus de nazisti. Tara noastra este una extraordinara. Eu am fost in multe locuri extraordinare din tara. Am ramas impresionat. Si cu gunoaiele a cui e vina? Vad multi nesimtiti ca zic de gunoaie dar majoritatea habar nu au cum sa se comporte civilizat. Poate te numeri printre ei. Nu stiu.

17 răspunsuri:
| KamaSutra a răspuns:

Sincer as alege America, nu am un motiv anume, dar ar trebui sa-ti iubesti tara chiar daca nu e printre cele mai avansate

| Dariusuu a răspuns:

Undeva departe, undeva unde oamenilor le pasă cu adevărat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cate tari ai vazut ca sa spui ca nu-ti place Romania? Cum nu avem oameni? De Ionut Budisteanu ai auzit? Ar fi putut studia la Oxford dar a ales sa ramana in tara.Stii cati studenti romani sunt la Oxford? 82. Aproape 40 la Harvard. Avem copii destepti doar ca sunt prea putin apreciati.De-aia pleaca.Si oamenii ca tine, in loc sa incerce sa schimbe ceva, se plang ca traiesc in Romania.Cred ca ne-am simti amandoi mai bine daca am fi de acord ca nu esti demn sa fi roman.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Prea-stimabilii-onorabili cercetatori britanici se lauda ca au reusit sa vada daca doi parteneri se potrivesc prin doar 3 intrebari! De necrezut! Iti dai seama ce ne-am fi facut fara ei? Sau, un alt exemplu, tot ei au descoperit care e cel mai potrivit moment pentru o poza la o petrecere. Fenomenal! Si ''gunoaiele'' din Romania au inventat masina care se conduce singura.Niste idioti, nu? Daca-i spui unuia din exterior despre Romania fie se va gandi la vampiri (in cazul in care e vreun destept de american), fie se va gandi la tigani sau cersetori (in cazul in care e european).Il citez pe cel caruia i-ai dat (deoarece merita, evident) funda: ''Tradițiile și obiceiurile? Iar acestea de unde au pornit? De la oameni. Să le zic oameni? Nu cred că merită. Dar nici animale nu merită''. Nu ti se pare ca e o caracterizare cam dura avand in vedere ca noi insine suntem romani? Poti spune despre Eminescu, Mircea Cartarescu, Henri Coanda, Decebal, Brancoveanu, George Enescu...s.a. ca sunt ''animale''? Ah, da, de astia ati uitat, bineinteles.Foarte bine! Daca ei nu sunt demni de aprecierea voastra, atunci ''Go west''.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Faza e ca romanii nu ii apreciaza, cazul lui Budisteanu, dar cei din afara ii acorda medalii, diplome etc. E si intr-un top 10, tineri care pot influenta umanitatea cel mai mult, ma refer in mod pozitiv.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma uimesti pitico. Ai un mod de a gandi extraordinar. Cat despre traditiile romanesti, acestea sunt o parte a identitatii noastre nationale. Se vor duce si alea ca vine rahatul, numit globalizare, care totusi are si parti bune, dar pentru mine nu este un lucru minunat. Multi ne spun inapoiati ca inca avem sate vechi, putin sau chiar deloc iluminate electric. Le sugerez acelora sa stea o noapte intr-un asemenea sat, sa vada diferenta. Sa simta mediul, natura, sa vada cerul plin cu mii de stele minunate, sclipitoare. Sa simta acea senzatie a beznei patrunse doar de lumina palida a lunii, o lumina capabila sa iti lumineze nu numai trupul, ci si sufletul. Eu stau la bloc. Inca imi mai amintesc de un moment cand eram mic si am vazut cum se vedea cerul intr-un sat neiluminat electic. Acea imagine inca imi ramane in minte. Nu mai pot sa ma uit pe cer si sa vad atata minunatie, datorita acestui iluminat electric specific modelului urban. Dar nu orice model urban. Nu modelul urban clasic cu felinare ratacite pe strazi, ceea ce era chiar ceva frumos felinarul fiind un element artistic pentru mine o chestie chiar frumos facuta(imi plac foarte mult felinarele alea clasice, stalpii aia vechi de iluminat) ci un mediu urban ceva mai nasol. Satele ne apropie mult mai mult de frumusetea naturala a acestei planete. Nu sunt multi care mai au asemenea lucruri in tara lor, asemenea sate, pe care eu le apreciez, si nu voi zice niciodata ca suntem inapoiati, deoarece inapoierea este rea doar in modul de gandire si in mentalitatea unora nu si din punct de vedere tehnologic. Dar na ca daca nu suntem in pas cu lumea suntem "varza". E cum e vorba aia "nu ai facebook, nu existi"...Trebuie sa respectam trendul. Altfel, este imposibil in societatea asta sa convietuiesti cu cei din jur. Probabil societatea in sine este problema si sistemul in care ne dezvoltam ca oameni. Sun multe probleme cu sistemul dar daca as sta acum sa detaliez as scrie prea mult si mi-e lene.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrei totusi sa aflii opinia mea legata de sistem iti sugerez sa imi citesti raspunsurile din cadrul penultimei intrebari pe care am pus-o. Cam aia e opinia mea. Cam conspirativa, dar totul mi se pare pus la punct cumva, nimic nu e intamplator.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Wow, nu te doare mana? laughing
Stiu cum e sa traiesti la tara, pana anul trecut eu acolo am stat.Era frumos cand eram mica, adica atunci cand nu ajunsesera telefoanele moderne si internetul pana la noi.Si, daca stau bine sa ma gandesc, nici destrabalarea nu era ca acum.
Dar nu sunt de acord cu sistemul.Nu trebuie sa-l acceptam chiar daca majoritatea fac parte din el.Trebuie sa ramanem macar cativa care inca gandesc normal.Globalizarea ar fi poate o solutie daca ar avea intentii bune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand exprim niste chestii pe care chiar le simt personal, greu incepe sa ma doara mana. Ma doare mana mai repede cand scriu dupa dictare sau din niste chestii pe care doar le stiu teoretic, nu le si simt sau gandesc.

Noapte buna. Maine ma trezesc devreme si o sa am o zi care imi va strica tot restul saptamanii, weekend-ul. Sper macar tu sa ai o zi frumoasa. Si sa visezi...Sa visezi frumos. Imi pare rau ca nu vei putea dormi foarte mult din cauza scolii...Dar e bine sa dormi cat mai mult. Mai bine te-ai culca mai devreme ca sa o poti face. Era o parte dintr-o melodie, 2 versuri care mi se par interesante:

"If you are dreaming
I never want to wake you up"

Noapte buna.

| Claudia333 a răspuns:

Eu mi-as fi dorit in Franta, probabil cu totii si-ar fi dorit alta tara, Dubai, America etc, insa nu avem cum sa ne nastem iarlaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Claudia333):

Mi-ai face o mare placere daca ai ajunge prin Dubai.

| GeorgeMih0 explică:

Poti vorbi frumos, eu am pus o simpla intrebare, decat sa dai un raspuns ca acesta mai bine il ocoleai, sincer iti spun. Am vizitat aproape toata tara asta, si ce e cu asta? Sunt locuri frumoase da' ia compara tu Romania cu Franta de exemplu. Poti compara? Nu, iti spun eu. O seara buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GeorgeMih0):

Pai da ia sa comparam si cu altele. Asa sunt oamenii vor cat mai mult si acel mult sa fie cel mai bun sau printre cele mai bune. Las' ca avem si noi, nu e nevoie sa ne uitam la altii. De ce nu o compari cu mare parte din estul Europei? Nu am spus ca este cea mai frumoasa tara, dar este destul de frumoasa ca sa merite sa fie apreciata. Avem toate unitatile de relief. Sunt altii care au doar campie si dealuri. Avem lacuri atat glaciare cat si vulcanic. Nu stiu cate tari au atat. Avem si mare. Chiar avem de toate. Nu avem desert din pacate. Era ceva sa avem si din ala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GeorgeMih0):

Sa nu incep sa vorbesc de resurse. Cat ni s-au furat de-alungul istoriei si inca avem foarte multe dar din pacate nu sunt exploatate cum trebuie. Trebuie sa vina strainii sa o faca. Populatia de azi strica imaginea tarii si strainii care au planuri impotriva Romaniei. Mereu au fost toti impotriva noastra. Ca am fost si sprijiniti a fost numai din cauza intereselor. Nu tara in sine e de vina pentru ce e acum. Am avut momente cand am fost printre primii in lume la economie. Avem posibilitati dar nu mai suntem lasati. Pur si simplu ies in fata numai coruptii care sunt in stare sa vanda fabrici care pot aduce buget mare, dar na pentru comisioane se vinde tot.

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ai dreptate. Nu e vorba că nu am avea o țară frumoasă din punct de vedere al reliefului, dar privește în ansamblu. Ce formează o țară? Tradițiile și obiceiurile? Iar acestea de unde au pornit? De la oameni. Să le zic oameni? Nu cred că merită. Dar nici animale nu merită. De ce suntem considerați inadaptați? Din cauza noastră. De ce suntem considerați hoți? Pentru că asta suntem. De ce în România nu există un lucru de calitate? De la drumuri la mâncare și la electronice? Pentru că toată lumea se gândește cum să fure, fiecare își urmărește propriul scop. Ce formează o țară? Locuitorii acesteia. De ce să mințim și să dăm vina pe cei care ne conduc, când noi, ca -oameni simpli- nu ne respectăm. Invidie și lăcomie, asta suntem. De ce ești înjurat în trafic ca un gunoi? Pentru că asta-i România. Unde ai mai văzut tu așa ceva? De ce fiecare se gândește cum să tragă de timp, cum să se ferească de muncă? Pentru că așa suntem plătiți. În alte țări ai muncit, a venit patronul, s-a uitat, ți-a dat bani în plus. A doua zi ai vrut sa faci mai mult, toata lumea dadea randament maxim. Dar în România frate, ce să mai speri?
De ce am "întors armele" în trecut? Mereu am fost mai "șmecheri" și mereu am căzut în căcat. Dar nu ne-am învățat minte, și n-o s-o facem niciodată.
Asta e pentru mine România.

| keyheyleybey a răspuns:

Eu mi-as fi dorit la Timisoara.