| Johnny_Johnny_1994 a întrebat:

Daca fumezi iti cad dintii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
35 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Intai ti se strica. Nu iti cad, dar te dor asa rau incat trebuie sa ii scoti. Se cariaza si se distrug. Primii dinti o sa ii pierzi cam in trei ani, dar multi alti dinti vor fi prea distrusi ca sa ii salvezi.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut,daca esti la inceput nu, nu-ti vor cadea dintii, insa pe parcursul vietii da, iti vor cadea dintii. La inceput doar ti se ingalbenesc.

| UzOm a răspuns:

Stai calm frate că nu pică. Doar ți se îngălbenesc dinți. Iar dacă o ți foarte mult cu fumatul (fumezi foarte multe țigari pe zi) riști să rămâi fără smalțu. Nimic grav.winking

| ThePuffy a răspuns:

Probabil, si iti putrezesc plamani si splina laughing)) lol, nu-s buna la anatomie laughing)

| AFR81 a răspuns (pentru ThePuffy):

In incercarea ta de a face misto ( eu asa am inteles ), ai spus un mare adevar. Corpul chiar se distruge. Plamanii unui fumator arata oribil. Ca un raspuns pentru intrebare, fumatul aduce mai multe nenorociri (cancer, impotenta, imbatranirea tenului, etc) printre care poate fi, in unele cazuri si caderea dintilor.

| ThePuffy a răspuns (pentru AFR81):

Pai vezi cine e destept? laughing) lol

| Radu284 a răspuns (pentru AFR81):

La fel aduce si stresul, mancatul excesiv, mancatul prost, lipsa de somn, etc. etc. etc.

| AFR81 a răspuns (pentru ThePuffy):

rolling on the floor Cand te culci? Vreau sa te intrec.

| Nova21 a răspuns (pentru AFR81):

Si eu incerc sa o intrec xD

| ThePuffy a răspuns (pentru AFR81):

N-ai sa vezi tongue laughing)

| ThePuffy a răspuns (pentru Nova21):

Mai multe sanse sa ma intreci ai ziua, cand eu dorm laughing)

| Nova21 a răspuns (pentru ThePuffy):

Nu prea am cum, ca si eu dorm ziua rolling on the floor

| ThePuffy a răspuns (pentru Nova21):

Yei, sunem doua bufnite. De acum incolo o sa-ti spun Buf Buf okk? laughing

| Nova21 a răspuns (pentru ThePuffy):

Ok.Eu o sa iti spun Bif Bif xD

| ThePuffy a răspuns (pentru Nova21):

Ok laughing) puppy dog eyes

| Nova21 a răspuns (pentru ThePuffy):

Bif Bif, nu ne sterge adminu' comurile pentru spam? laughing

| ThePuffy a răspuns (pentru Nova21):

Sper sa nu laughing) si parca vezi ca maine ramanem fara conturi laughing)

| ThePuffy a răspuns (pentru ThePuffy):

In loc de comuri am citit conturi. Lol, acum imi e somn laughing)

| Nova21 a răspuns (pentru ThePuffy):

Somn usor atunci happy
Cand poti uita-te la "Mesaje"

| ThePuffy a răspuns (pentru Nova21):

"Statusul de membru junior nu permite trimiterea de mesaje acestui utilizator." crying nu pot sa-ti dau mesaj;((

| Nova21 a răspuns (pentru ThePuffy):

Ai skype? xD
Add me daca vrei: ybaan.21

| Nova21 a răspuns:

Tata fumeaza de aproape 35 de ani si nu a patit nimic...

| JohnnySilverhand a răspuns:

Nu iti cad dintii, doar ii strici daca nu te speli regulat pe dinti, adica daca fumezi trebuie sa ii si speli de 3 ori pe zi, dimineata-amiaza-seara.

| 112garcea a răspuns:

Scuze de offtopic dar daca conumi un pachet de tigari pe zi timp de un an consumi o ceasca de grudon

| Andre00 a răspuns:

În unele cazuri, da, după o anumită vârstă. happy

| Johnny_Johnny_1994 explică (pentru Andre00):

Daca i-ei fumul si il dai inapoi afara fara sa il tragi in piept, iti cad dinti dupa 2-3 saptamani?

| Johnny_Johnny_1994 explică:

Daca atunci cand ai fumul in gura si nu il tragi in piept si il scoti, peste 2-3 saptamani iti cad dintii?

| Andre00 a răspuns (pentru Johnny_Johnny_1994):

Uite ce e. Dinții sunt cea mai puternică și rezistentă parte a corpului uman. Dinții nu sunt ca părul,să cadă la cea mai mică forță exterioară. Doar că în timp,fumul ce conține acele substanțe cancerigene care te fac să te simți așa bine,acționează în mod negativ asupra structurii dinților,și asupra smalțului,ceea ce poate duce la îngălbenire, scăderea rezistenței, și în timp(ani), căderea lor.Dar nu în toate cazurile se întâmplă asta, deci stai calm. happy

| Radu284 a răspuns (pentru Andre00):

Umm, nicotina te face sa te simti bine. Si ultima oara cand am verificat, nu era cancerigena.

| Andre00 a răspuns (pentru Radu284):

Am abia 16 ani, nu știu prea multe. happy

| Johnny_Johnny_1994 explică (pentru Andre00):

Fumezi?

| Andre00 a răspuns (pentru Johnny_Johnny_1994):

Nu,urăsc mirosul.Dar îmi place anatomia, și încerc să aflu cât mai multe despre corpul uman laughing

| Radu284 a răspuns (pentru Andre00):

Inveti acum big grin

| minrest a răspuns (pentru Radu284):

Nicotina distruge inima si cianozeaza corpul, dar gudroanele din fum sunt foarte cancerigene.

| Andre00 a răspuns (pentru minrest):

În sfârșit cineva care spune ceva adevăratlaughing