| master77 a întrebat:

Daca viteza luminii este aproximativ 300.000 m/s, care e viteza intunericului?

1 răspuns:
| BlueGlasses a răspuns:

Intunericul nu are viteza. Lumina este o unda ce are o anumita lungime de unda si o anumita frecventa.Conform teriilor moderniste( cum ar fi cea a relativitatii) lumina este compusa din particule:fotoni.
Momentan se accepta ca lumina poate fi interpretata din ambele perspective:fie unda fie fotoni.
Intunericul nu are nici una dintre aceste insusiri.
Intunericul nu este nimic in sine.Este doar termenul pe care noi il folosim pentru a marca inexistenta luminii.Cum nu reprezinta nimic nu i se poate atribui masa, viteza sau orice alta marime fizica.