| anonim_4396 a întrebat:

Care viteza e mai rapida, cea a luminii sau cea a intunericului?

Răspuns Câştigător
| Zangetsu a răspuns:

Da

45 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Intunericul n-are viteza; constituie doar lipsa luminii. Deci, ce concluzie poti trage prin deductie logica?

| anonim_4396 explică (pentru Vizitiul):

Pai eu ma gandeam asa: daca lumina ar fi o sageata, pe masura ce sageata inainteaza, in spatele ei ramane intunericul (de exemplu cand stingi un bec, lumina care a ramas in miscare inainte sa se opreasca sursa, inainteaza, iar in spatele ei ramane intunericul). Ori poate trebuie sa merg la psiholog, dar nu cred.

| Vizitiul a răspuns (pentru anonim_4396):

Psihologul nu te poate ajuta sa scapi de absurditati. Doar tu te poti ajuta...

| anonim_4396 explică (pentru Vizitiul):

Ma asteptam la o replica mai buna... tu te-ai legat de o fraza pe care am adaugat-o aiurea.

Apache
| Apache a răspuns:

Intunericul nu exista propriu zis ...nu e ca lumina!
Intuneric=lipsa totala a luminii!

| anonim_4396 explică (pentru Apache):

Ce tare... vad la toti acelasi raspuns.

| Apache a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pricepi o singura chestie ...intunericul nu exista!
Intunericul este doar in perceptia omului ...este lipsa totala a luminii!
Acum lumina este o deplasare de fotoni.etc,pe romaneste exista si are viteza!
Intunericul nu este ceva fizic... tine numai de perceptie!
Asa ca nu are cum sa aiba viteza atata timp cat este absenta luminii!
SI nu.nu are aceeasi viteza cu lumina, ca sa aiba aceeasi viteza ar trebui sa existe fizic...

| anonim_4396 explică (pentru Apache):

Ba da, inteleg ca nu e ceva fizic, ca nu are fotoni care sa se poata deplasa, dar eu ma refer la viteza cu care lumina dispare, na, ca sa intelegeti ce naiba vreau sa spun. Viteza cu care apare intunericul in absenta luminii, si ar trebui ca "viteza intunericului" sa fie egala cu cea a luminii daca intunericul este conditionat de absenta luminii, a vitezei cu care ea paraseste un anumit spatiu.

| n0matterman a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa fie si mai simplu de inteles: ai o camera cu becul aprins; il stingi si vezi intunericul; chestia este ca el a fost acolo de la bun inceput(doar ca a fost "acoperit" de lumina), daca vrei poti considera intunericul un "vid".Nu poti compara lumina cu intunericul:una exista cealalta este un fel de "default theme".

| Apache a răspuns (pentru anonim_4396):

...intunericul exista peste tot.lumina doar il face sa dispara!
Nu poti compara viteza luminii cu a intunericului, pentru ca intunericul a fost acolo de la bun inceput!
Singura chestie unde s-ar aplica chestia asta ar fi inainte de big bang... unde nu exista nimic!
Dar deja o dai in sf...

| anonim_4396 explică (pentru Apache):

Nu prea mai are rost sa tot discutam... eu am o teorie voi aveti o alta teorie. Atat doar ca teoria voastra este acceptata de comunitatea stiintifica, dar cred ca si teoria mea ar trebui luata in considerare. Oricum nu pot sa explic la ce ma gandesc cand spun "viteza intunericului", eu ma refer la viteza cu care intunericul apare in absenta luminii, si ar trebui ca aceste doua viteze sa fie egale.

| n0matterman a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pricepi ma ca intunericul nu apare? El era acolo de la bun inceput.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Sunt egale. Daca stingi becul intr-o camera, se face la fel de repede intuneric la fel cu s-a facut si lumina.
Nu te mai lua dupa astia.Au citit si ei prostia aia cum ca, intunericul nu exista, e doar lipsa luminii, si acum o tot mesteca aiurea pe la fiecare intrebare.

| anonim_4396 explică (pentru SatanaInIzmene):

Eu tot citesc si ma minunez cate imbecilitati pot sa aflu de la asa-zisii cercetatori. Dar ma bucur cand vad si eu oameni care totusi isi pun problema asta si nu se iau dupa toti..., dar nu am voie sa spun pe TPU.

| shadovv a răspuns:

Viteza de raspuns a trollilor.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

"Intunericul" nu exista, este doar absenta luminii.

| n0matterman a răspuns:

Intunericul este peste tot, el dispare doar cand apare lumina.

| Liviu a răspuns:

Cea a gandului prietenehappy

| sonny89 a răspuns:

Viteza luminii, stiintific dovedit, e foarte mare. Despre cea a intunericului nu se poate vorbi doar dupa ce se va realiza o ampla cercetare a cavitatii tale craniene. Dar nu cred ca depaseste 0, 1 mm/an lumina.

| anonim_4396 explică (pentru sonny89):

Stiintific vorbind, ma enervati ca va dati mari destepti, ipocritilor! Mai bine ati veni cu argumente care sa imi conteste " absurditatea". Ganditi logic mai... ce e asa greu?

| sonny89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ipocriţi?! Dragul meu prieten, aici e TPU, un loc unde se pun întrebări cu scopul de a afla ceva concret. Dar asta nu înseamnă că poţi fi tâmp şi să pui întrebări cretine... Adică, trebuie să te documentezi şi tu puţin înainte de a întreba, **** mea, e atât de greu? Suntem o generaţie de idioţi educaţi de Google şi Wikipedia, îţi garantez că ai fi găsit câte ceva pe acolo. Da', după ce că eşti "nepregătit", eşti şi un leneş nenorocit. Ia scrie tu pe Google "viteza intunericului" şi vezi dacă găseşti ceva. Cretin obosit şi plictisit ce eşti. E plină lumea de asemenea "personaje dezaxate" ca tine, mai rămâneţi în **** mea la întuneric, că ne-am cam săturat de voi. Şi vă simţiţi jigniţi când vi se răspunde. În locul tău îmi ştergeam contul şi îmi deschideam pe muccelmic.com.
PS: Nu te jignesc; te descriu, te critic, te definesc - ia-o cum vrei, nu mă interesează cât de afectat vei fi!

| michael5813 a răspuns:

Eu cred ca intunericul are aceeas viteza cu lumina! daca stau sa ma gandesc logic, daca sting lumina intunericul "apare" instantaneu, cu aceeas viteza cu care apare sau dispare lumina! oricum intrebarea este zic eu geniala si nu cred ca si-a mai pus-o cineva iar daca sunt totusi oameni care s-au intrebat care e viteza intunericului sunt f. putini! dar inca ceva : in timp ce tastam ma gandeam daca nu cumva intunericul este o alta stare a ...luminii!? poate e o aiureala dar mi-a trecut asa prin minte.

| anonim_4396 explică (pentru michael5813):

Asa ma! In sfarsit unu' care intelege cat de cat ce vreau sa spun!

| SSSkkkk a răspuns:

! Nu exista viteza intunericului, exista doar cea a luminii care e cea mai mare viteza cunoscuta pana acum si are in jur de 299 000km/secunda.

| eXpreSSss a răspuns:

Cea a scamei laughing nici nu sti cand ajunge in buzunare. laughing

| NykuMjFan a răspuns:

Ca sa gandim logic... intrunericul nu exista...
el este doar ceea ce percepe ochiul nostru cand nu este lumina, deci prin urmare intrunericul este ceva inexistent si in niciun caz, ceva care nu exista, nu se poate deplasa cu o anumita viteza...

| Ando1dul a răspuns:

Nu prea cred ca exista viteza intunericuluilaughingdar buna intrebare.ia ganditi-va putin. aprinzi becul si se lumineaza camera. oare dureaza mai putin cand stingi lumina si se face intuneric?

| andreyuu a răspuns:

Cea mai rapida ii viteza prostiei.

| ionutzu94 a răspuns:

Viteza luminii

| SylviuCatlin a răspuns:

laughing)) viteza intunericuluilaughing cine te-a pacalit?

| leea99 a răspuns:

Cea a luminii (pentru ca ese VITEZA)

| anonim_4396 explică (pentru leea99):

Aha... si Dumnezeu e creator pentru ca e "ZEU''?

| leea99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da

| Alex_1450 a răspuns:

Sti vorba aia, ( cu viteza lumini ), deci lumina

| Buleja_Iasmina_1994 a răspuns:

Clar ca viteza luminii ce intrebare.intunericul nu are viteza.

| Quiz3r a răspuns:

Lumina are pentru ca Intunericul Nu Are VITEZA!

| romania4ever a răspuns:

Viteza luminii tongue

| annamylove a răspuns:

Doooaamnee...

| crisstyy a răspuns:

Viteza intunericului credhappy

| capritzalove a răspuns:

Eu cred ca invatatoarea mea e cea mai rapida. In clasa I daca nu-i terminam la lucru manual o casa de papusi(pe care, in cel mai fericit caz, daca mama nu are iar ore la serviciu peste program, m-ar ajuta ea) nici nu statea prea mult pe ganduri si-mi trantea nota de rahat in catalog. Asa ca viteza gandului invatatoarei mele e cea mai mare, pentru ca ea nu gandeste!

| Tommy_2482 a răspuns:

Cea mai tampita intrebare de pe TPU...

| anonim_4396 explică (pentru Tommy_2482):

Zici tu? Pot sa iti arat in 5 minute o intrebare cu mult mai tampita...
Pana la urma nu e TPU?

| AlexDiniO a răspuns:

A luminii LOGIC BAI ce intrebari mai puneti laughing

| anonim_4396 explică (pentru AlexDiniO):

Serios? De ce e "logic"? Hai sa te aud!

| Dzaved a răspuns:

Intunericul nu are viteza...el nu se deplaseaza...doar lumina alcatiuta din fotoni se deplaseaza