| Licuriici a întrebat:

Cunoaste viteza luminii.
Dar care este viteza intunericului?

Răspuns Câştigător
| AG a răspuns:

Buna!
Intunericul nu are viteza deoarece este acolo. Mereu.
Referitor la modul in care ai pus tu intrebarea, eu as vrea sa iti raspund printr-un citat celebru de Terry Pratchett:
"No matter how fast light travels it finds the darkness has always got there first, and is waiting for it. "

13 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Lumina este reprezentata de fapt de niste particole numite fotoni. Ele sunt particole care nu au masa, greutate, de aici si viteza foarte mare, de fapt cea mai mare descoperita pana in prezent.
Intunericul nu are viteza.

| Skylar a răspuns:

Nimicul nu are viteza idiotule

| carpediem a răspuns:

300.000 km/sec.

| MadnessCaffe a răspuns:

Iti dau un exemplu :

Ia o foaie A4 perfect alba (albul acela reprezinta intunericul)

Incepe sa desenezi cu albastru pe foaie (albastru reprezinta lumina)

Lumina este ceea ce umple intunericul.Intunericul exista, el nu se extinde, pur si simplu exista, netinand cont de spatiu sau timp.

| Andrei7520152 a răspuns:

E un nonsens. intunericul inseamna vid, nimic, lipsa luminii ( lumina fiind alcatuita din fotoni) exista spatiu, exista gravitatie, energie intunecata, dar "intunericul" nu cred ca poate avea o viteza... te referi la viteza de expansiune a universului?:/

| elena a răspuns:

Întunericul nu se propagă, întunericul e deja "acolo". Fiind nimic altceva decât absenţa luminii, poţi considera că se propagă cu viteza luminii.

| ShadowAngel a răspuns:

Intunericul nu exista...el este de fapt un feno men... oamenii i-au dat un nume fiindca au vrut sa usureze vorbirea. el simbolizeaza :abesnta luminii dintr-un spatiu, nu are viteza ci apare atunci cand lumina dispare!
ex: daca tu te uiti la soare. obeservi razele.lumina care se propaga,,, atunci cand iti pun un plastic negru in fata brusc se face intuneric,,, si ai observat ca el apare brusc nu s-a propagat,

sper ca te-am ajutat funda?

| Schmuky a răspuns:

Intunericul n-are viteva, pentru ca el este opusul luminii. Bine daca o iei asa, are viteza egala cu a luminii, dar daca dintr-o data sar stinge toate luminile intr-o secunda, totul ar fi in intuneric...

| moraruvictorash a răspuns:

Intunericul nu are cum avea viteza.viteza luminii ii cit de repede ti se aprinde lampa in apartament cu ce viteza ajunge lumina solara la noi adic instantaneu dar intunericul nu are viteza socoate si tu cit timp trece cind se face noapte big grin

| Costică_6760 a răspuns:

Nu există, cred că te referi la viteza cu care lumina se retrage.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau...puteai sa intrebi care este viteza unei autostrazi, iti puteam raspunde: 5 km/an secetos.

| amy10 a răspuns:

Intunericul apare atuncea cand dispare lumina deci... daca lumina dispare cu 100m/s intunericul apare cu 100m/s

| fthyhjiyfgji a răspuns:

- depinde de mai multe. 300kks e egal cu a lumini
-acum daca stai prost cu curentul sau bec mai sclab.