| andrrea2121 a întrebat:

Dati-mi niste exemple de hiat si de diftong.

Răspuns Câştigător
| Lumine a răspuns:

Buna!
Uite cateva :
Diftong :
iar-nă; broas-că; deal; soa-re; pia-tră, mai; grâu; ca-dou: câi-ne; vrei.
Hiat :
du-e, ca-i-să, a-e-ro-port, al-co-ol: fi-in-ţă; i-de-e: po-e-zi-e; res-pec-tu-os; sca-un

Succes!

6 răspunsuri:
| AmyAmaLyAAA a răspuns:

Diftongi(cuvinte care au doua vocale in aceeasi silaba): creas-ta; soa-re; ba-ie; oa-ie; cre-ea-za; a-ca-dea-; floa-re; coar-da; fe-me-ie; cea-pa; pi-soi; cai-ne; co-voa-re; etc.
vocale in hiat(o vocala in prima silaba si una in a doua):ca-i-sa; a-e-ro-port; al-co-ol; fi-in-ta; i-de-e; po-e-zi-e; sca-un; zme-u-ra; a-er; etc.
mult succes!winking

| andrrea2121 explică (pentru AmyAmaLyAAA):

Multumesc mult

| AmyAmaLyAAA a răspuns (pentru andrrea2121):

Cu placere

| PisicutaMiauBAU a răspuns (pentru AmyAmaLyAAA):

Hey....acolo la diftong ai zis ca are doua vocale in aceeasi silaba..si e gresit.nu pot fi mai multe vocale in aceeasi silaba.in cazul in care sunt doua vocale una dontre ele devine semivocala

| Calin_Alexandru_1995 a răspuns:

Hiat:ca-i-sa,a-e-ro-port
Difrong:creas-ta,doa-re
Triftongi: cre-ioa-ne. -> triftongi = 3 vocale sau 1 vocala si 2 semivocale sau 1 semivocala si 2 vocale intr-o silaba.