| Valeris a întrebat:

De câteva luni găsesc pe lenjerie nişte pete alb-gălbuie. Care e cauza?

Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

Buna!
Sunt semne pre-menstruale, care vestesc viitoare menstruatie. Deci, o sa iti vina ciclu.

Asta se numeste scurgere vaginala, care nu este nimic anormal, si care impreuna cu alte semne precum cresterea sanilor, aparitia parului axial si pubian si altele prevestesc o viitoare menstruatie.

Sunt abolut normale aceste scurgeri si le poti preveni cu niste protej-slipuri.

Vorbeste cu mama ta despre asta:*

bafta!

| Valeris explică (pentru whatevernvm):

Mersi pentru raspuns. Imi poti spune te rog cam cat de lunga va fi perioada pana imi va veni ciclul?

| whatevernvm a răspuns (pentru Valeris):

Depinde de organismul tau, asta difera de la persoana la persoana. Dar cert e ca iti va veni in urmatorii 2 ani, poate maine, poate peste 2 ani. Dar sa fii pregatita oricand, ti-am zis, cu niste protej slipuri, ciclul nu se poate prezice exact cand vine, intodeauna, prima oara te ia prin surprindere, poti sa ai dureri, poti sa nu ai. Eu, la 11 ani cand mi-a venit prima oara nu am avut nici o durere, am gasit doar pata, si avusesem cu aproape un an in urma prima scurgere.

Multa bafta!

| Valeris explică (pentru whatevernvm):

Mulţumesc mult. ^^

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci esti penala.
Intrebi juma' de tara, sau cati suntem noi aici, in loc s-o intrebi pe mama ta.

| Valeris explică (pentru anonim_4396):

Da, problem?batting eyelashes Ce treabă ai tu cu mama mea? Poate nu am mamă, poate nu am pe cine întreba. Nu e treaba ta cui spun eu, nu te-a oblicat nimeni să-mi răspunzi la întrebare.batting eyelashes