| DavidutzAgache694 a întrebat:

De ce am impresia ca copiez pe toată lumea? Felul în care ma uit la oameni simt ca e copiat numai ca nu știu de la cine... Pe de a lungul vieții mele am luat câte ceva de la fiecare om și am pus la mine în personalitate
Mai aveți și voi sentimentul asta ca copiați? Nu o fac intenționat pur și simplu din instinct

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Esti probabil mic de ani si nu stii sa gestionezi situatia, mic de ani poate insemna si 14 ani dar si 20, raportat la cineva de pe TPU care ar avea 50 de ani si experienta de viata! eu sunt tot mic de ani!

Da, cu totii am invatat ceva de la cei din jurul nostru, eu de la rromii cu care am copilarit de exemplu am invatat sa nu dau inapoi si sa nu ingenunchez in nicio situatie,alaturi de alte lucruri mai bune sau mai relewinking
De la altii din jurul meu am invatat sa fiu un om cu caracter!
Dar nu am copiat 'personalitatea lor', nici pe unii nici pe altii, insa readuc aminte tuturor userilor de pe TPU, ca omul nu se naste invatat, nu are cunoastere deplina pana nu 'experimenteaza'
Poti sa inveti si lucruri bune si rele de la cei din jurul tau.
Toate acele lucruri iti contureaza cumva personalitatea de mai tarziu
problema este in cazul tau, ca a devenit o intrebare cumva "patologica"
acest lucru nu ar trebui sa te framane!
eu stiu ca sunt generatii si generatii, unii au idoli falsi din muzica trap, generatia mea avea din rap de exemplu...dar nu ar trebui nimeni sa ajunga sa se identifice cu o anumita persoana in asemenea masura incat sa-si puna intrebari fata de propria personalitate! nu ar trebui nimeni sa gaseasca in persoane straine un 'alter ego' pe care sa-l copieze la propriu, ci doar sa-l simta la nivel metafizic ori sentimental, empatic!
Daca ai ajuns ceva de genul 'sosia lui Michael Jackson'(este un exemplu ) si te identifici cu personajul fara sa mai stii cand esti tu cel real, atunci nu ar strica o vizita la un psiholog!
daca nu este ceva 'patologic' in acceptiunea folosita de mine mai sus, atunci va fi ceva trecator probabil!

nu stim nici varsta ta, nici nu te cunoastem, noi aici pe TPU ne exprimam fata de detaliile pe care le dau cei care pun intrebari, nu facem pe detectivii, daca cineva ne induce pe piste false dam raspunsuri in consecinta, daca cineva este sincer atunci si noi putem da raspunsuri personalizate fata de acea persoana!

| RAY a răspuns:

Omul mereu a actionat in grup,noi mereu am copiat de la alti,si eu am facut niste experimente,cumparam ceva iar doamna respectiva a cumparat,interesant e ca daca nu cumparam eu nici alti nu cumpara, si eu am tendinta idiota de a urma grupul, macar sa invatam de bine de la alti,asta e important,e si o diferenta de exemplu in Germania e mai mult concentrarea spre individ acolo nu prea se actioneaza in grup,din ce am experimentat eu,societatea romaneasca are oreientarea spre societate nu spre individ,adica tu esti obligat sa urmezi turma, omul a evoluat in ambele directi, se spune ca germani sunt reci nu pur simplu le pasa de ei nu de alti, romanii le intereseaza ca apoi sa il barfeasca, desi nici asa nu e crestinesc si italieni sunt barfitori mari, nu are sa vb de cei din balcani

| Violleta2022 a răspuns:

Fiind esti un copil obisnuit, care are o inteligenta medie, incapabil sa inventeze singur sau sa-si faca o personaliatte diferita de ceilalti si atunci copie tot din stanga si dreapta, ce vede la unii si altii.

| DavidutzAgache694 explică (pentru Violleta2022):

Adică mai sunt și alții ca mine vrei sa spui și fac la fel ca mine?

| Violleta2022 a răspuns (pentru DavidutzAgache694):

Sta linistit ca nu esti unicat, dimpotriva, 90% din copii de azi copiaza unii de la altii din snobism, musai trebuie sa cumperi ce are colegul, vecinul ca de nu-i Nike sau Jordan nu vreti altceva, musai sa scrie pe afara ce brand este.

| dullcat a răspuns:

Foarte vaga intrebare...te referi la expresia fetei sau? Pentru ca de altfel toti oamenii isi folosesc ochii sa priveasca fix in aceeasi maniera, nu ai cum sa fii original aici si nici nu trebuie. Tind sa cred ca tu te concentrezi in mod obositor pe niste aspecte total irelevante deoarece originalitatea se afla in cunostintele si in interesele tale, in pasiuni, in felul cum vorbesti, indeosebi cum te faci placut oamenilor si asa mai departe.

| DavidutzAgache694 explică (pentru dullcat):

Deci cum ar veni is bine și nu copiez de fapt?

| dullcat a răspuns (pentru DavidutzAgache694):

Da, esti bine.