| CosminSs657 a întrebat:

Hey tpu.Am facut multe teste de personalitate si din cate se vede sunt o persoană introverta (din cate stiu eu introvert înseamnă sa fi mai puțin sociabil si sa iti placa mai mult activitatile interioare) și e adevărat chiar sunt asa.
Mi se spune des ca sunt prea închis si ca ar trebui sa socializez mai mult cu persoanele din jurul meu.Ca sa fi extrovert este mai bine.M-am gandit la asta si mi-as dori sa pot deveni mai sociabil, sa nu mai fiu asa inchis in mine si sa devin extrovert, dar nu ma simt încurajat de altii. Adica de persoanele pe care le vad in fiecare zi.Toata lumea fie ma ignora, fie isi bate joc de mine.Asta se întâmplă deja de vreo 2 ani si tot ce fac este sa ma ascund de toata lumea.
O fac de atata timp incat a început sa imi placa sa fiu singur de multe ori. Imi plac activitatile interioare si pe care le pot face doar eu, singur. Fara nimeni altcineva. Imi place întunericul. Zilele cu soare sau orice lumina mă obosește.Mereu cand este vorba de o activitate sau ceva aleg sa fac totul singur. Doar eu. Simt ca nu mai pot avea încredere in nimeni si ca singur este întotdeauna mai bine.
Stiu ca modul meu de a gandi nu este tocmai corect si incerc f mult sa ma schimb, dar pur si simplu nu pot. Ma simt neinteles.
Tot eu trebuie sa ii suport pe oamenii care iubesc sa ma tortureze si sa imi spuna lucruri de genu sa sunt un anti social, dar nici nu pot incerca sa port o discutie cu cineva pentru ca ar fugi de mine sau cineva i-ar distrage atentia intentionat ca sa ma faca pe mine sa ma simt prost.
M-am obișnuit sa fiu introvert si cu singuratatea, dar nu simt ca pot rezista asa la nesfârșit. Nici nu mai stiu sa port o conversație. Eu nu am fost mereu asa. Vreau sa ma schimb, sa reusesc sa socializez mai mult. Macar atat, nu trebuie sa devin complet extrovert. Daca merita sa ma mai chinui.Imi pare rau daca nu m-am exprimat bine, am greseli de scriere sau am fost neclar, dar as aprecia niste pareri si niste sfaturi acum. Sper sa nu radeti de mine.

3 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dacă nu ai fost mereu așa, nu ești chiar introvertit, mai degrabă inhibat. Merită, dar nu să te chinui, te expui și atât, iar apoi analizezi ce a mers bine, ce a mers rău și ce ai putea face mai bine data viitoare. Te-ar mai putea ajuta și terapia. În orice caz, nu e nimic de râs și dacă ești o persoană pesimistă sau anxioasă, probabil e doar în mintea ta că toți râd de tine. Oamenilor nu prea le pasă. Încearcă să nu-ți pese nici ție.

| Alex5363666 a răspuns:

Ești exact ca mine, mulți numesc asta Sigma!

| CosminSs657 explică (pentru Alex5363666):

Din cate stiu eu, sigma înseamnă sa respecti pe toata lumea. Daca cineva te respecta ea ii arati respect inapoi.