| Necunoscută a întrebat:

De ce atâta discriminare? Ce are el şi nu am eu? Pile?! Tot ce-i posibil. Să vă lămuresc big grin. Acum, sunt prin clasa a VIII-a. Uşor, n-am ce zicehappy. Problema mea este faptul că nu mai suport. A întrecut măsura. Ce naiba?! Este vorba despre "rivalul" meu din clasa Ilaughing. Anul şcolar trecut, spre sfârşit, am dat un test la biologie; un fel de test de sfârşit. Ne-a dat 4 exerciţii, după care ne-a mai dat unul, care valora un punct! Ei bine, am terminat testul, şi i-am dat foaia. Mi-a corectat-o, nici o surpriză, am luat 10 big grin (prostie de teststraight face). R. [rivalul] a terminat şi el, i-a dat foaia profei, şi s-a aşezat în bancă. Se uită profa peste lucrare, şi dă din cap. R.: Am greşit ceva? Profa: Ai uitat de ultimul exerciţiu. R.:Off! Ce happy eram în momentul ăla >8-. Motivul pentru care eram fericită, era faptul că dacă el lua 9 în testul ăsta, îi ieşea media 9 pe semestru, deci eram la egalitate [mie mi-a dat un 7 pe primul semestru, deci am avut media9]. Mă gândeam că acum amândoi vom primi "cheia" (de la cei de a VIII-a). Premiu I! >8-. Dar visul mi-a fost sfâşiat ora viitoare de biologie. Ghici? I-a dat 10 la R. Eu, supărată si uimită, o întreb: "D-na profesoară, cum a luat 10? El care n-a făcut ultimul exerciţiu! Trebuia să ia 9!" Profa: "Da, ai dreptate. Doar că el a fost activ în ore şi i-am dat un punct în plus." Imposibil! Lui i-a dat media 10 (ca şi mie). Diferenţa dintre noi, e una simplă. În afară de sex (eu fată, el băiat) banul face ca "prăpastia" să fie aşa adâncă. El are părinţi pe la primărie, şcoală, prieteni buni cu directoarea, profele, etc. Nu mai suport. Am crezut că atunci s-a întâmplat, şi nu se va mai repeta. Dar m-am înşelat amarnic. Acum, în a VIII-a, tot la biologie! Ne-a ascultat, pe mine şi pe el. Am răspuns bine la tot ce ne-a întrebat. A urmat o întrebare capcană, cine răspundea corect şi cel mai rapid, primea 10, iar celălalt 9. Întrebarea era simplă. Am răspuns prima [satisfăcută:d]. M-a felicitat, şi a urmat "R. ai nota 10 iar Ioana (eu) are tot nota 10". Cum aşa? De ce atâta discriminare? E atât de important banul? Are cuvântul decisiv? straight face

Răspuns Câştigător
| FreakyFred a răspuns:

Eu as vrea sa iti zic un lucru pe care l-ai putea gasi folositor pe viitor. nu te mai interesa de ce fac altii! incearca sa te gandesti ca tu ai invatat mai mult ca el. ce crezi ca va face el mai departe (la liceu)? tu vei stii totul, iar el se va duce la un liceu bun unde s-ar putea sa nu faca fata pentru ca a fost favorizat de profi! intr-adevar, e frustant, dar sa stii ca nu cred ca e din cauza banilor totusi. gandeste-te ca profa de bio este totusi adult si nu cred ca ar proceda asa din cauza banilor pe care ii are "rivalul" tau.
aaa, inca un lucru: viata e dura! daca nu te vei obisnui cu ideea s-ar putea sa ai probleme (ia-l ca pe un sfat nu ca un avertisment). ti-as recomanda sa iti pastrezi calmul in cele mai grele situatii si sa judeci cat se poate de corect tot ceea ce ti se intampla!
iti urez succes in clasa a 8-a si la liceu si sa inveti la fel de bine ca pana acum!

3 răspunsuri:
| narcisa a răspuns:

Si eu sunt in clasa cu fata directoarei si cu baiatul invatatoarei (care mai este si baiatul preotului)
fata directoarei este prietena mea cea mai buna. ea este ok la ea nu se implica mama daca ia vreo nota mai rea. dar baiatul invatatoarei este invatat ca el sa fie cel mai bun si daca cineva il intrece incepe cu violenta si cu vorbele urate (cu mine nu face asa pentru ca i-am zis ca daca mai intinde mana la mine vreodata ii dau o palma de il lipesc de perete)
recent am avut un concurs iat stefan baiatul invatatoarei a zis ca nu participa dar cand s-au anuntat premiile spre surprinderea noastra a castigat premiul 2 pentru ca a dus bunica lui o lucrare care nici nu era facuta de el.
la fizica anul trecut a luat 7 la test iar eu si andreea fata directoarei am luat 8 iar mama lui s-a certat cu profu de fizica si i-a modificat nota ca sa-i iasa media.
exemplele pot continua.
nu pune la suflet. poate acum este "tinut in brate" dar mai tarziu nu va mai fi la fel.
in aceasta situatie tu ai de castigat pentru ca te ambitionezi si inveti si iti va fi de folos iar el care este obisnuit sa ia note pe nedrept are de pierdut.

| Slow a răspuns:

Buna. Discriminare vei gasi peste tot in lumea asta. Diferenta intre clasele sociale a existat intotdeauna si dupa parerea mea va mai exista mult de acum inainte. Nu trebuie sa te simti tu prost. Gandeste-te ca mai mult conteaza ceea ce stii tu, nu nota. El poate sa aiba aceleasi note ca tine, dar mult mai putina cultura generala si cunostinte la biologie (dau un exemplu; despre asta ai vorbit si tu). Degeaba are 10 in toata generala la bio, dar daca il intrebi ce e aia fotosinteza se uita la tine ca la felul 14. Oricat de multi bani au ai lui, nu ii vor putea tine spatele toata viata. Daca Doamne fereste (nu doresc asta nimanui) se intampla ceva si dintr-o data ai lui nu mai au atat de multi bani? Ce va face? Va avea 20 de ani cand va intra la liceu, caci nu va putea trece clasa?
Tu trebuie sa te gandesti la ceea ce ai in cap si in suflet, nu in portofel. Vei fi mult mai apreciata pentru asta. Cine vrea sa fie prieten cu tine, va fi pentru ca esti o persoana iteligenta, deci vor fi prieteni adevarati. In schimb el va avea prieteni falsi, care vor umbla dupa banii lui. Nu vreau sa generalizez, dar si eu cunosc multe asemenea exemple. Va trebui sa te obisnuiesti cu asta, pentru ca nu poti schimba lumea. Cum au zis si altii inaintea mea, viata nu e dreapta. Iar eu cred ca asta e prima regula pe care trebuie sa o intelegem, pentru a fi cu adevarat fericiti.
Sfatul meu este sa nu iti mai pese, nici macar sa nu ii mai dai atentie. Chiar daca el ia 10 si tu 9 sau amandoi 10, arata-i ca esti multumita de nota pe care o ai.
Si inca un lucru: Banii sunt importanti in viata, ce-i drept, dar nu sa faci baie in ei, ci cat sa ai pentru o viata decenta si sa te simti tu bine. Dar sincer iti spun, te vei simti mult mai bine stiind ca esti o fata desteapta, decat daca ai avea nu stiu cati bani.
Nu as zice ca banul are cuvantul decisiv, ci realitatea de astazi, care dureaza de secole. Unii oameni sunt pur si simplu prea inchisi la minte pentru a trece peste acest aspect. Unii ar calca in picioare si ar profita de toti daca ar fi nevoie, doar sa ajunga unde vor ei. Poate profesoara ta se gandeste ca niste pile la primarie nu i-ar strica. Si doar cum, sa se puna ea rau cu un elev care are parinti asa "importanti"? Sunt sigura ca in cazul de fata parintii nu au nicio vina, ci baiatul si-a luat-o in cap. Dar cunosc cazuri in care parintii dau si spaga profesorilor, doar pentru ca [,] copiii lor sa aiba note mari. Acele note nu inseamna nimic, cand capul nu ii duce nici pana la coltul strazii.
Bafta si fii tare, obisnuieste-te cu gandul ca nimic nu e drept in viata! :* Alta varianta nu prea ai. (asta daca vrei sa fii fericita)

| SEAL a răspuns:

Bine ai venit in lumea mea