| wannabe a întrebat:

De ce atunci cand citesc un fragment dintr-un text, nu retin ceea ce citesc? chiar si daca ma concentrez la text, dupa ce l-am citit si iau ochii de pe text, nu pot sa spun nici macar o propozitie despre fragmenul citit...

Răspuns Câştigător
| Maria123 a răspuns:

E chestie de excercitiu.Probabil pentru ca nu ai exercitiu trebuie sa citesti de multe ori textul pana vei tine minte insa cu cat faci asta mai mult cu atat iti va fi mai usor si vei retine mai repede, fara sa fie nevoie sa citesti de multe ori textul respectiv.In plus, ar trebui sa incerci sa intelegi la ce se refera fiecare propozitie si s-o zici cu cuvintele tale ca sa iti fie mai usor, sa nu trebuiasca sa inveti chiar cuvant cu cuvant.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca tu nu esti genul care are memorie vizuala. de aceea trebuie sa recurgi la alte metode, de exemplu: citesti fragmentul de cel putin 10 ori, in gand dar si cu voce tare, apoi iei o ciorna si te apuci si scrii tot ce ai reusit sa retii. incearca asta de mai multe ori poate te ajuta :-3

| Vio199 a răspuns:

Ptc esti atat de concentrat pe "retine" incat nu mai reti nimic citesti si te gandesti la ce citesti si esti atent la fiecare cuvantel asa-i? pai normal ar trebui sa iti pornesti TV pe muzica si sa incepi sa citesti cu voce tare si sti ca atunci ai citit textul ala pe piesa aia si cand piesa aia zicea cv tu ziceai prop aia :d sau am eu o tehnica, cand citeam definitii la mate si trebuie sa le invat faceam semne cand deff zicea triunghi eu faceam din maini si degete un triunghi si din astea sti...asa inveti semnele si te gandesti ba ala e semnu de la nujiu ce si iti amintesti si asa inveti mai binebig grin sper ca te-am ajutatkiss